بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > یوسف پیامبر
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
یوسف پیامبر
یوسف پیامبر

فیلمشناسی یوسف پیامبر(مجموعه تلویزیونی) :


 
یوسف پیامبر

کارگردان:     فرج‌الله سلحشور
بازیگران:      مصطفی زمانی
محمود پاک نیت
کتایون ریاحی
جعفر دهقان
عباس امیری
رحیم نوروزی
جهانبخش سلطانی
علا محسنی
کوروش زارعی
زهرا سعیدی
و ...
فیلم‌برداری:  رسول احدی
مدت زمان:     ۴۵ قسمت
کشور:           ایران
زبان:              فارسی

یوسف پیامبر، نام یک مجموعه تلویزیونی پیرامون زندگی یوسف به کارگردانی فرج‌الله سلحشور است. این سریال به داستان پر فراز و نشیب زندگی یوسف می‌پردازد. نخستین قسمت این سریال ۴۰ قسمتی جمعه ۷ تیر ماه ۱۳۸۷ ساعت ۲۲ پخش شد.

در سریال یوسف پیامبر مصطفی زمانی، محمود پاک نیت، کتایون ریاحی، جعفر دهقان، عباس امیری، رحیم نوروزی، جهانبخش سلطانی، علا محسنی، کوروش زارعی، زهرا سعیدی و ... به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در این مجموعه مصطفی زمانی ایفاگر نقش یوسف است و نقش پدرش یعقوب را محمود پاک نیت ایفا می‌کند. شخصیت زلیخا که در حین مراحل فیلمبرداری بازیگر آن انتخاب شد را کتایون ریاحی و نقش عزیزمصر هم جعفر دهقان بازی کرده‌اند.

برای این سریال نسخه سینمایی هم تهیه شده که فقط برای حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی استفاده خواهد شد.

مشاور مذهبی این فیلم، حبیب‌الله عسکراولادی است و فیلم‌نامه بخش دوم آن تا حدی بر اساس کتاب یوسف در آیینه تاریخ نوشته توماس مان است. نویسنده فیلم ادعا کرده‌است که می‌خواهد افسانه بودن هولوکاست را در این فیلم، نمایش دهد.

هزینه:

مدیر سابق روابط عمومی این سریال در پی اختلاف با کارگردان و تهیه کننده آن ( فرج الله سلحشور) گفت که کل مبالغ هزینه شده برای ساخت این سریال بیش از ۱۲ میلیارد تومان بوده است. که ۶ میلیارد تومان آن توسط صداوسیما و بقیه توسط شهرداری تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اقتصاد و دارایی و.. پرداخت شده است.[۱]

کارگردان سریال (فرج الله سلحشور) با حضور در شبکهٔ جهانی جام جم ۳ ضمن تکذیب ادعای مدیر سابق روابط عمومی این سریال گفت مجموع هزینه‌های ساخت این سریال حدودا ۷ میلیارد تومان بوده است.

ادعای دزدی هنری:

شهاب‌الدین طاهری، نویسنده کتاب دوجلدی «حضرت یوسف» که در سال ۱۳۸۱ توسط نشر عابد به چاپ رسیده است، از سلحشور، تهیه‌کننده سریال، به‌دلیل دزدی هنری در دادگاه شکایت کرد.

انتقادها:
    * هزینه بالا و مشخص نبودن هزینه واقعی
    * تبلیغ چند همسری

کارگردان مجموعه می‌گوید که چند همسری را ترویج نکرده است و در عین حال گفته است:
    «چند همسری در مذهب و مکاتب الهی وجود داشته است. حال اگر این فرهنگ بنا به دلایلی تغییر کرده از عوارض دنیای امروز است. از پیامبر تا انبیاء سلف همسر دوم و سوم اختیار می‌کردند. این موضوع در گذشته بوده و در خیلی از ممالک اسلامی هنوز این فرهنگ وجود دارد و در بین شیعیان با آن برخورد می‌شود. این مطلب وجود داشته و من به دلیل خرسندی فمینیست‌ها نمی‌توانستم آن را در این سریال نشان ندهم و بازهم تأکید می کنم قصد ما ترویج چند همسری نیست بلکه بیان سند تاریخی است.»

اما دختر کارگردان که در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شده و از منتقدین جدی سریال یوسف پیامبر است، معتقد است که ترویج چندهمسری در صدا وسیمای جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده است:
    «خود قرآن در مورد چهار زنی حضرت یعقوب و در مورد خواهر بودن همسرانش چیزی نگفته. وقتی که نظارتی نیست، هر کسی برداشت‌های شخصی‌اش را به تصویر می‌کشد. من به عنوان یک مخاطب عادی نظر می‌دهم، کاری ندارم که نسبت من با کارگردان این کار چیست. من شرمنده‌ام از همه جوان‌های این مملکت که دین برایشان این‌طور تعریف می‌شود. متاسفم و نگرانم از آینده این نسل با دین و سیرت و قرآن. نمی‌دانم تکلیف آن‌ها چه خواهد بود؟»

سریال یوسف در کشورهای دیگر:

"یوسف پیامبر" توسط کشورهای تاجیکستان (درحال پخش)، پاکستان (درحال پخش)، افغانستان (در حال پخش)،[۵] ترکیه (درحال دوبله) خریداری شده است.
شبکه‌های بین‌المللی ایران الکوثر ( دوبله عربی ) و جام جم (زیرنویس انگلیسی) نیز اقدام به پخش یوسف پیامبر کرده اند . به گفته توسط سازمان صدا و سیما این سریال در شصت کشور جهان بیننده دارد.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان