بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > داش ‌آکل
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
داش ‌آکل
داش ‌آکل

فیلمشناسی داش ‌آکل:

داش ‌آکُل فیلمی به کارگردانی مسعود کیمیایی می‌باشد که در آن بهروز وثوقی به ایفای نقش پرداخته است.موضوع این فیلم دربارهٔ زندگی یکی از لوطی‌های قدیم شیراز به نام داش‌آکل است. بهروز وثوقی بابازی درنقش داش آکل قدرت چشمگیری را در ایفای نقش از خود به جای گذاشت.
این فیلم بر اساس داستان «داش آکل» از کتاب «سه قطره خون» نوشته صادق هدایت، ساخته‌شده‌است.
به عنوان یکی از دیگر نکات مهم این فیلم می‌توان به موسیقی متن این فیلم ساخته‌ٔ اسفندیار منفردزاده به خوانندگی فرهاد و شعری از احمد شاملو، اشاره کرد.

خلاصه داستان:

داش آکل که از لوطی‌های معروف شیراز است به دختر حاج صمدکه آکل را قبل از مرگش وصی خود کرده بود دل می بندد آکل برای رهای از عشق مرجان دختر حاج صمد که فقط چهارده سال دارد به شراب روی می آورد و به همین منوال زندگی را ادامه میدهد تا آنکه برای مرجان خواستگار میاید و آکل برخلاف میلش مراسم عروسی را مهیا کرده و اموال حاج صمد را به داماد می سپارد. شب عروسی موقع بازگشت آکل از می فروشی کاکا رستم، دشمن شرور داش آکل با نو چه هایش راه را بر آکل می بندند و او را مورد تمسخر و تحقیر قرار می دهند. آکل برای فردا با کاکا قرار ستیز میگذارد.آکل، کاکا را شکست میدهد ولی او را نمیکشد، هنگامی که آکل به کاکا رستم پشت می‌کند کاکا خنجرش را در بدن آکل فرومی کند.آکل در همین وضع با دستانش کاکا رستم را خفه می‌کند و روز بعد در حالی که همه ی اهالی شیراز به بالین او آمده اند در غم عشق مرجان میمیرد.پس از مرگ آکل شخصی طوطی او را که وصیت کرده بود بعد از مرگش به مرجان بدهند به دست مرجان می رساند, طوطی نیز وقتی مرجان را میبیند جمله ای را که هر شب آکل در تنهای خانه اش تکرار میکرد را به او میگوید,<مرجان عشق تو منو کشت> و فیلم با جمله ای از صادق هدایت به پایان میرسد.
 
عامل                           نام
کارگردان                       مسعود کیمیایی
بازیگران                         بهروز وثوقی، ژاله علو، بهمن مفید، کنعان کیانی، مری آپیک
سرپرست امور تهیه      جلال پیشوائیان
گریم                             کنعان کیانی
سرپرست صدابردار       ابوالحسن تهامی
مدیر تولید                     هوشنگ کاوه
مدیر فیلمبرداری            نعمت حقیقی
تهیه کننده                     شرکت سینما تاتر رکس و هوشنگ کاوه

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان