بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > گریمور > فرهنگ معیری
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
فرهنگ معیری
فرهنگ معیری

بیوگرافی فرهنگ معیری :
 
ابوالفضل معیری
نام اصلی:       فرهنگ معیری
زمینه فعالیت:  چهره‌پرداز
ملیت:              ایرانی
تولد:                ۱۳۲۲مرند
مرگ:               ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۷تهران
مدفن:              روستای چاران
وب‌گاه رسمی: www.moayeri.ir
 
ابوالفضل معیری با نام اصلی فرهنگ معیری (زاده ۱۳۲۲ در مرند - درگذشت ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ در تهران) از پیشکسوتان چهره‌پردازی ایران، عضو گروه چهره‌پردازدان سینما و مدیر آموزشگاه چهره‌پردازی آینه در آینه بود.

از وی بعنوان پدر چهره‌پردازی نوین ایران نام برده شده‌است. هم چنین او پدرزن حنیف مزروعی روزنامه نگار و فعال سیاسی ایرانی است.

وی فعالیت خود را در سینما از فیلم «خاتون» در سال ۱۳۵۶ آغاز کرد و با کارگردانان مطرحی همچون بهرام بیضایی، امیر نادری، مسعود کیمیایی همکاری داشت.

فیلم‌های کلاغ، چریکه تارا، سفر سنگ، جنگ اطهر، خط قرمز، خانه عنکبوت، دلیران تنگستان، رابطه، پرواز در شب، طلسم، باشو غریبه کوچک، کانی مانگا، شاید وقتی دیگر، مسافران، افعی، روانی، سگ‌کشی و اشک سرما فیلم‌های دیگری بودند که وی بعنوان چهره‌پرداز در آنان مشارکت داشت.

سابقهٔ فعالیت او در سایر رشته‌های سینمایی از بازیگری تا کارگردانی کمک شایانی به وی در چهره‌پردازی کرد. او همچنین چهره‌پرداز بسیاری از سریالهای تلویزیونی بود.

فرهنگ معیری برای فیلم سگ‌کشی در نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر و پنجمین دوره جشن خانه سینما نامزد جایزه بهترین چهره‌پردازی شد. همچنین برای فیلم اشک سرما هم در هشتمین جشن خانه سینما نامزد بهترین چهره‌پردازی بود
.

وی ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ بعلت ابتلا به سرطان ریه و عوارض کبدی در سن ۶۵ سالگی در تهران در گذشت.او بنا بر وصیتش در روستای واریان به خاک سپرده شد.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان