بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > نگار جواهریان
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
نگار جواهریان
نگار جواهریان

بیوگرافی نگار جواهریان:

نگار جواهریان ( تولد ۲۲ دی ۱۳۶۱)
او در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین در رشته‌ بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم طلا و مس (۱۳۸۷) شد.

چهره ای که از زیبایی های عامه پسند یا اغواگری های معمول زنانه در آن خبری نیست، اما پر از معصومیت و شادمانی کودکانه و کنترل شده ای است که می تواند درونی ترین احساسات را به نمایش بگذارد.
نگار جواهریان این توانایی را دارد که در آن واحد یا لحظه ای پیش و پس، غم یا شادی را در پهنه چهره اش به نمایش بگذارد، بازیگری که بر میمیک ها و جزئیات صورت خود کاملا مسلط است و به خوبی از همه این جزییات در بازی هایش استفاده می کند…
به گزارش پارسینه، نگار جواهریان- که از قضا دستی هم بر ژورنالیسم و عکاسی دارد- برخلاف بسیاری از سوپراستارهای چشم رنگین یا سیل بازیگران که از سریال های نودشبی تلویزیون به سینما سرازیر شده اند، این شانس را داشت که در سینمای ایران بطور طبیعی و معمول و معقول رشد کند و از تاتر به سینما بیاید تا سنت بازیگران درجه اول سینمای ایران در دهه های گذشته را در دهه هشتاد تکرار کند، اتفاقی که دیگر کمتر روی می دهد.
جواهریان برای سوپراستار شدن یا حتی دیده شدن، عجله ای نداشت، او از اوایل دهه هشتاد سینمای تین ایجری رسول صدرعاملی و فیلم “من ترانه پانزده سال دارم” و “خوابگاه دختران محمدحسین لطیفی” به سینمای حرفه ای پا گذاشت.
نگار جواهریان، باران کوثری، گلشیفته فراهانی و پگاه آهنگرانی بازیگرانی نسل جدید سینمای ایران بودند که همه از اوایل دهه هشتاد کار خود را شروع کردند اما هرکدام سرنوشت متفاوتی پیدا کردند، باران کوثری به سینمای تجاری لغزید، گلشیفته فراهانی نخستین بازیگر ایرانی بعد از انقلاب بود که به هالیوود راه پیدا کرد، پگاه آهنگرانی نتوانست موفقیت های گذشته را تکرار کند، اما نگار جواهریان توانست در جرگه بازیگران درجه یک سینمای ایران درآید.
از نوع انتخاب فیلم ها میتوان دریافت که جواهریان هوشمندی خاصی در انتخاب فیلم ها و کارگردان ها دارد و به اصطلاح “گزیده کار” است، بعد از آزمودن سینمای تین ایجری(نوجوانانه) جواهریان دیگر این تجربه را باوجود پیشنهادات فراوان ادامه نداد، او در ” قدمگاه” (ساخته محمد مهدی عسگرپور، ۱۳۸۲) بازی کرد که فیلمی از ژانر “سینما حقیقت-ماوراء” و به اصطلاح روشنفکری های فارابی پسند بود.
اما بعد از این تک تجربه، نگار جواهریان به سینمای روشنفکری با کارگردانان نسل جدید سینمای ایران مثل “سامان مقدم،مازیار میری،بهنام بهزادی،فرزاد موتمن، عبدالرضا کاهانی، امید بنکدار و ایرج کریمی” پیوست و تاکنون نیز این رویه را ادامه داده است، در تمام این فیلم ها جواهریان نقش های مکمل و فرعی داشت اما همین بازی های کوتاه اما جاندار و زیرپوستی باعث درخشش او شد، هنرمندی های جواهریان که ثمره کار تاتری اوست به خوبی در بازی هایش در سینما دیده می شود و یکی از دلایل دیده شدن او هم همین بود.
هرچند که باید بازی در سریال “زیرتیغ” به کارگردانی محمدرضا هنرمند هم یک نقطه عطف در کارنامه بازیگری جواهریان به حساب آورد،شانس هم بازی شدن با پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا و حضور حساب شده در تلویزیون می تواند دلیل حضور جواهریان در تلویزیون باشد.
به گزارش پارسینه، جواهریان دیگر که از شمایل دختر مدرسه ای معصوم و ترسان در خوابگاه دختران خارج شده بود، در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر بخاطر بازی استثنایی اش در “طلا و مس” جایزه بهترین نقش اول زن را دریافت کرد، بازی جواهریان به آن اندازه مورد توجه قرار گرفته است که حتی می توان گفت استاندارد جدیدی در سبک بازیگری ایرانی متولد شده است و این آغاز راه نگار جواهریان در سینمای ایران است، شاید “معتمدآریایی” دیگر در سینمای ایران متولد شده باشد...

فیلم‌ نگار:

- هیچ (عبدالرضا کاهانی، ۱۳۸۸)
- طلا و مس (همایون اسدیان، ۱۳۸۷)
- شبانه روز (امید بنکدار و کیوان علیمحمدی، ۱۳۸۷)
- کتاب قانون (مازیار میری، ۱۳۸۷)
- تنها دوبار زندگی می‌کنیم (بهنام بهزادی، ۱۳۸۶)
- صد سال به این سال‌ها (سامان مقدم، ۱۳۸۶)
- جعبه موسیقی ( فرزاد مؤتمن، ۱۳۸۶)
- نسل جادویی (ایرج کریمی، ۱۳۸۵)
- پابرهنه در بهشت (بهرام توکلی، ۱۳۸۴)
- خوابگاه دختران (محمد حسین لطیفی، ۱۳۸۳)
- چند تار مو (ایرج کریمی و سینا سلیمی، ۱۳۸۲)
- قدمگاه (محمد مهدی عسگرپور، ۱۳۸۲)
- من ترانه پانزده سال دارم (رسول صدر عاملی، ۱۳۸۰)

سریالهای تلویزیونی:

- زیر تیغ (محمدرضا هنرمند، ۱۳۸۵)
- این راهش نیست

نمایش‌ها:

- توکا در شهر رویا
- هفده دی کجا بودی؟
- دیوان تئاترال
- مرگ و دوشیزه
- تهرن

گروه صحنه و لباس
گیلانه (رخشان بنی‌اعتماد ، ۱۳۸۳)

 

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان