بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > مهدی پاکدل
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
مهدی پاکدل
مهدی پاکدل

بیوگرافی مهدی پاکدل :

مهدی پاکدل


مهدی پاکدل متولد ۱۰ تیر ۱۳۵۹ در اصفهان به دنیا آمد ، مهدی پاکدل در ۱۳ اسفند ۸۹ با خانم بهنوش طباطبایی ازدواج کرده است.اوبعد از قبولی در دانشگاه در رشته گرافیک به تهران آمدوتحصیل در دانشگاه در رشته گرافیک را آغاز کرد در دانشگاه با مقوله ی تئاتر آشناشد و همین باعث روی آوردن وی به تئاتر شد وبا بازی درفیلم آبی فعالیت خود را آغاز کرد مهدی پاکدل با بازی خوبش در اولین شب آرامش در نقش علی رضا بسیار خوش درخشیدو بسیار محبوب گشت. فرزند آخر یک خانواده ۸ نفری است(پدرش زمانیکه او ۲۳ ساله بوده فوت کرده است) ۳ خواهر و ۲ برادر دارد،بسیاری بر این باورند که او با داشتن چنین پتانسیلی می تواند جزو بزرگان سینمای ایران شود
...............................................................................................................................................................................................................
مصاحبه ۱ با مهدی پاکدل :

مهدی پاکدل


- چه چیزهایی شما را امیدوار میکند؟
چه چیزهایی….سوال خودش برای تمام دوره های زندگی قشنگ است مثل سوال خدا چیست سوال سختی است ،عشق است ،هنر است ،ایمان است، واقعا چه چیز آدم را زنده نگه می دارد؟ ایمان قلبی .شاید اینکه هر آدمی بتواند در زندگی تاثیر خودش را بگذارد اینکه مسئولیتی که به عهده اش گذاشته می شود را خوب انجاام دهد گاهی فکر میکنم خسرو شکیبایی به دنیا آمد تا حمید هامون را بازی کند وقتی بازی آقای شکیبایی را در هامون دیدم احساس کردم چقدر دوست دارم بازی کنم ،دوست دارم یک روز آن چیزی را که تمام انرژی ام به سمتش می رود را پیدا کنم


‫- و اگر آن روز نرسد، زندگی بدی بوده؟
‫تمام تلاش آدم برای زنده ماندن این است که به رسالتش برسد
 
- ‫این جوری آدم آرام ندارد؟
‫بله، ولی امیدوار است، جنب وجوش دارد. باید بجنگی تا به موقعیتی که میخواهی برسی
 
‫- این جوری ناامید نمیشوید؟
‫نه! این رسالت برای همه آدمها هست. یک کشاورز  ‫ممکن است بگوید رسالت من کاشت گندم است. ‫آدمهایی را که بدخلق هستند، دیده اید؟ از کاری که ‫انجام میدهند، لذت نمیبرند و این لذت نبردن، آدم  ‫را از رسالتش دور میکند. وقتی آدم ناراضی است، از ‫آرزوهایش دور میشود
 
‫- چه آرزویی دارید؟
‫آرزو زیاد دارم ولی دوست دارم یکی از قطعه هایی که ‫باخ برای ویولن سل نوشته بزنم؛ آن هم برای خودم، نه ‫جلوی تماشاگر
 
‫- حسرتتان چه چیزی است؟
من همیشه کاری را که دوست داشته ام انجام داده ام چون به چیزهایی که دوست داشتم رسیده ام؛ شده با ‫تلاش خودم و حتی شده با تغییر کائنات. در کل آدم ‫راضی ای هستم. روحیه صلح طلبی دارم. اصولا خیلی صلح طلبم
 
- ‫با خودتان هم در صلح هستید؟
‫نه! با موقعیتها میجنگم. من اصوال آدم خودخواهی ‫هستم و دوست دارم از هر موقعیتی لذت ببرم.
 
‫- اگر شرایطی بهتان تحمیل شود، چه میکنید؟
زیر بار حرف زور نرفته ام
 
- تحمیل فقط حرف زور نیست. اگر چیزی که دوست دارید خراب شود؟
اگر در توانم باشد که بتوانم درست کنم، میایستم و درست میکنم؛ با خودم کنار میآیم و از ساختن ‫چیزی که خراب شده لذت میبرم.
 
‫- جواب «که چی»هایتان را چطوری میدهید؟
‫ببینید، اصلا برای من سینما و بازی، همه زندگی نیست؛ همه چیزهایی که دارم برای این است که به  رسالتم نزدیکتر شوم؛ اینکه از انرژی ای که دارم و فکر میکنم یک هدیه ویژه از طرف خداست، استفاده کنم. وقتی در گرداب زندگی روزمره میافتی که چی های کمتری دارد؛ مثل رفتن یک مسیر از تهران به اصفهان  است؛ من از مسیر رفتن هم لذت میبرم فقط رسیدن مهم نیست. حواشی سفر هم برایم مهم است.
 
- وقتی رسیدید و دیدید چیزی که دوست دارید ‫خراب شده؟
من چیزی را نباخته ام چون از خود مسیر هم لذت برده ام؛ این هم بخشی از زندگی من میشود. کسی که‫از مسیر لذت نبرده و بعد میرسد و میبیند چیزی که ‫داشته خراب شده، باخته.

- از چه چیزهایی بیشتر انرژی میگیرید؟
‫با طبیعت خیلی ارتباط دارم. وقتی خانه هستم،دوست دارم روی زمین بنشینم، دوست دارم زمین ‫را لمس کنم. دریا را واقعا دوست دارم. هر سال کویرمیروم. من از طبیعت خیلی انرژی میگیرم. برای‫همین هم موسیقی را خیلی دوست دارم چون طبیعی‫است؛ چیزی است که در طبیعت هم زیاد است.


‫- معمولا چه کتابی میخوانید؟
من بیشتر به خاطر نویسنده یک کتاب، آن رامیخوانم. نوشته های داستایفسکی، کافکا،‫همینگوی، مارکز، سلینجر، فالکنر و کوندرا را زیاد ‫میخوانم.


‫- چرا دنبال موسیقی نرفتید؟
یک چیزهایی برای آدم بزرگ است؛ آدم میگوید دریک فرصت مغتنم میروم سراغش. گاهی فکر میکنم   تمام این کارهایی که میکنم، فرار از این ذهنیت است که دنبال موسیقی نرفته ام. برای اینکه به  چیزهایی که دوست داری برسی، باید خیلی استقامت داشته باشی.
 
- دوست دارید پشت یک در بسته چه چیزی باشد؟
ترجیح میدهم یک جزیره کوچک باشد، با یک کتابخانه خوب، فیلم و موسیقی.


‫- تنهایی؟
بله تنهایی

مصاحبه ۲ با مهدی پاکدل :
مهدی پاکدل، بازیگر جوانی است که این روزها در سریال «ستایش» به کارگردانی سعید سلطانی بازی می‌کند؛ سریالی که از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود.
 این مجموعه، روایتگر داستان دو پدر، حشمت فردوس و محمود نادری است که تمام امیدشان را به آینده پسرانشان بسته‌اند تا شاید آرزوهای دیرینه‌شان به بار بنشیند. حشمت فردوس بقای نظامی را که ریخته است، می‌خواهد و محمود نادری ادامه اعتقادش را. اما داستان جور دیگری رقم می‌خورد. طاهر یکی از این دو پسر است که مهدی پاکدل نقشش را بازی می‌کند. با او درباره حضورش در ستایش و نقش طاهر به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.
شما کار تئاتر را با پانتومیم شروع کردید ولی ادامه ندادید. چرا پانتومیم در بین هنرمندان مهجور مانده است؟
من پانتومیم را به‌صورت حرفه‌ای کار نکردم. شروع کارم در تئاتر به‌صورت اتفاقی با شرکت در کلاس‌های پانتومیم آقای شاملو بود. ایشان در پارک‌شهر ورک‌شاپی برگزار کردند که من‌هم در آن شرکت کردم، مدت خیلی کوتاهی بود. بعد از آن آقای شاملو تئاتری را به صحنه بردند که اصلا ربطی به پانتومیم نداشت؛ یک کار داستانی با اجرایی ساده‌. شاملو تنها استاد پانتومیم در ایران بود که متأسفانه با رفتن ایشان دیگر استادی در این زمینه نداشتیم که به‌صورت جدی و حرفه‌ای کار کند.
خود شما چطور، علاقه‌ای برای ادامه کار در این زمینه نداشتید؟
چرا اوایل دوست داشتم که کار کنم ولی از یک جایی دیگر شرایطم تغییر کرد، شاید اگر شاملو در ایران مانده بود دنیای من جور دیگری می‌شد. ولی با رفتن شاملو من‌هم وارد تئاترهای رئالیستی که به نوعی شبیه زندگی است شدم و از پانتومیم فاصله گرفتم.
و در تئاتر ادامه دادید و ماندید و روند روبه‌رشدی هم داشتید که از کارهای اخیرتان نوشتن در تاریکی و حضرت والا می‌توان این روند را دید. چقدر تلاش کردید که در تئاتر بمانید؟ آیا این ماندن به خاطر پیشنهادهای گوناگون بود یا تلاش خودتان؟
قطعا و دوست داشتم که در این فضا باشم. تئاتر برای من کار و حرفه نیست، تئاتر برایم فضایی است که در آن یاد می‌گیرم و خودم را پر می‌کنم. برای من سینما و تلویزیون محل کار است و تئاتر محل یادگرفتن، درست مثل مدرسه چرا که به آن نیاز دارم. به‌نظر خودم سالی یکی دو کار تئاتر را باید انجام دهم تا بتوانم آن انرژی لازم را برای کار در تلویزیون و سینما به‌دست آورم.
این به خاطر این نیست که چون از تئاتر شروع کردید خودتان را مدیون این عرصه بدانید که سالی یکی دو کار انجام دهید؟
شاید این طور هم باشد، که ادای دین بخواهم به تئاتر بکنم ولی این حرف بزرگی است من هنوز دارم از تئاتر می‌گیرم کسی باید این حرف را بزند که به جایگاهی رسیده باشد که بگوید خوب من همه موفقیت و زندگیم را از تئاتر دارم و به تئاتر هم ادای دین می‌کنم. من خودم هنوز کسی نیستم که بخواهم به تئاتر ادای دین کنم هنوز در حال یادگیری هستم.
چقدر از این آموخته‌ها در سینما و تلویزیون استفاده می‌کنید؟
برای خودم تأثیراتش کاملا مشهود است. وقتی کارهای اولم را نگاه می‌کنم با الان خیلی تغییر کرده است. این تغییرات روی بیان، رفتار، کنترل فیزیک و رفتارم جلوی دوربین مشهود است.
بعد از سریال «مروارید سرخ» روال کار شما تغییر کرد و سریال‌هایی را انتخاب کردید که پربیننده بود این انتخاب‌ها بر چه اساسی است؟
قطعا هر کسی یک سری ویژگی‌های شخصی دارد که یکسری را از اجتماع می‌گیرد و یکسری را از خانواده و با توجه به اینهاست که انتخاب می‌کند. ممکن است من در یک برهه‌ای از زمان به‌دلیل مشکلات مالی مجبور شدم کاری را انتخاب کنم، کما اینکه با سلایق و تفکرات من همسو نبوده است ولی به خاطر اینکه از لحاظ مالی تأمین شوم، این کار را قبول کردم یا چند سال کار نکردم و حالا برای دیده شدن کاری را پذیرفتم، ولی قطعا خودم انتخاب کردم و هرکاری انجام دادم مسئولیتش با من است و با کس دیگری نیست. کسی نگفته این کار را قبول کن و بازی کن یا نه؛ خودم طبق شرایطی که داشته‌ام پذیرفته‌ام، درست یا غلط کار هم بعدا مشخص شده است. خدا را شکر تا به حال کارهایی که انجام داده‌ام خوب بوده و باعث آبروریزی نبوده است.
در جشنواره تئاتر فجر امسال شما در بخش مسابقه حضور دارید در این باره بگویید؟
بله تئاتر «ابرهای پشت حنجره» به کارگردانی رضا گوران را در بخش مسابقه داریم. نمایش، نمایش فوق‌العاده‌ای است. حضور من در این کار هم به‌دلیل این بود که یکی از بازیگران کار برایش سفری پیش آمد و من هم چون با گوران دوستی نزدیکی دارم با افتخار پذیرفتم که بازی کنم. این نقش ویژه است ولی خیلی کوتاه. کوتاه و بلند بودن نقش برایم در تئاتر اهمیتی ندارد و اینکه کجا بایستم برایم مهم نیست.
در سینما و تلویزیون هم این کجا ایستادن برایتان مهم است؟
قطعا چون من در تئاتر کار می‌کنم و با افتخار می‌توانم بگویم تئاتر ما ۲۰۰ سال از سینما و تلویزیونمان جلوتر است خیلی اندیشه‌ورز است، خیلی تفکر در آن حکمفرماست و تعقل دارد و روبه‌جلو است و اگر قرار باشد در این دو عرصه کار کنم خیلی باید به این فکر کنم که الان کجا هستم و به راحتی آن را از دست ندهم.
 کمی هم بپردازیم به سریال ستایش که با بازی شما در نقش طاهر فردوس پخش می‌شود طاهر چه ویژگی داشت که پذیرفتید؟
طاهر یک شخصیت مثبت است که در روند داستان و اتفاقاتی که در قسمت‌های بعد می‌افتد بیشتر شناخته می‌شود. جریان فکری که طاهر دارد را دوست داشتم. زمانی که فیلمنامه را به من دادند من یک شبه مثل یک رمان آن را خواندم و به آن علاقه‌مند شدم از طرفی در تلویزیون سریال‌هایی که داستانگو هستند و یک داستان سرو شکل‌دار را تعریف می‌کنند موفق‌ترند. زمانی که داستان را می‌خواندم می‌دانستم که تماشاگر کار را دوست خواهد داشت و از آن استقبال می‌کند. ستایش داستان بدیعی دارد و تازه است چرا که از یک برهه‌ای داستانی را تعریف می‌کند که کمتر به آن پرداخت شده است. ما همیشه جوان‌هایی را در سریال‌ها با این فضا نشان دادیم که عاشق این بودند که جانشان را برای وطنشان بدهند حالا در این کار جوانی را می‌بینیم که می‌ترسد و به خاطر این کار می‌خواهد فرار کند و دوست دارد اتفاقات دیگری برایش بیفتد. این ماجراها به نوعی مرا قلقلک داد تا نقش را بپذیرم.
عادت کردیم که شما را همیشه در نقش‌های مثبت ببینیم نمی‌خواهید این پوسته را بشکنید و نقش‌های دیگر را هم تجربه کنید؟
همیشه نقش مثبت بازی نکرده‌ام بیشتر نقش مثبت‌هایی که بازی کردم دیده شده و آن‌هم در تلویزیون این اتفاق افتاده است. حالا به خاطر فیزیک چهره یا مسائل دیگر، نمی‌دانم. اما در تئاتر نقش کمدی و حتی منفی هم بازی کرده‌ام و همه چیزهایی که دوست داشته‌ام اتفاق افتاده است. در تئاتر دچار چالش با یک نقش بوده‌ام ولی در تلویزیون اغلب کارهایی که انجام داده‌ام مثبت بوده است.
در مورد اینکه این پوسته را تغییر دهم بموقع این کار را انجام خواهم داد. راستش را بخواهید نقش‌های ویژه‌ای تا به حال پیشنهاد نشده است که بخواهم این پوسته را با آن نقش بشکنم. احساس می‌کنم در حوزه طنز و کمدی خیلی خوب می‌توانم کار کنم ولی تا به حال نقش قلقلک دهنده‌ای پیشنهاد نشده است. ترجیح می‌دهم این ریسک را جایی انجام دهم که مطمئن باشم جواب می‌دهد.
 کار با گروه سلطانی برایتان چطور بود؟
تجربه خیلی خوبی بود ما یک سال و نیم کار کردیم بازی در کنار داریوش ارجمند و محمود عزیزی که اساتید من هستند و خیلی چیزها از آنها یاد گرفته‌ام لذت‌بخش بود. کار دوباره با مهدی سلوکی بعد از سال‌ها اتفاق خوبی بود. سرصحنه همیشه یک فضای شاد و راحتی داشتیم که آرامش را به همراه می‌‌آورد. برای بازیگر خیلی مهم است که فضا برای خودش باشد و بتواند هر آنچه درونش است را بریزد بیرون و راحت باشد چون همیشه یک حجابی بین آدم‌های پشت دوربین و بازیگر هست که اگر برداشته شود خیلی به بازی کمک می‌کند و تو می‌توانی همه احساساتت را بریزی بیرون و این اتفاق در ستایش افتاد.
تا اینجای سریال دو جوان بودند که مخاطب را با خود درگیر می‌کردند و حالا تنها طاهر مانده است. فکر می‌کنید از اینجا به بعد مخاطب چقدر با طاهرفردوس درگیر می‌شود؟
اتفاقاتی که می‌افتد داستان را جالب‌تر می‌کند. تا اینجا شما دیدید که طاهر و پدرش همسو بودند و از یک جایی این دو مقابل یکدیگرند و در قسمت‌های بعدی این تقابل بین خانواده‌ها، بین طاهر و پدرش و خانواده ستایش جذاب‌تر می‌شود.
 به‌نظر شما طاهر نقطه ضعفی هم دارد؟
برای من جوان سال ۸۹ (اگر با این تفکر ببینیم) بله نقطه ضعف هم دارد. زمان تولید وقتی با سلطانی و بقیه صحبت می‌کردم به این نتیجه رسیدیم جوان‌ها واقعا در آن دوره چنین اخلاق‌هایی داشتند که پای اعتقاداتشان، حرفشان، رفاقتشان و وطنشان بایستند و این را به چشم دیدیم، در همان سال‌ها این جوان‌ها رفتند و شهید شدند. اما الان شاید برای جوان‌ها این‌قدر آرمان‌هایشان مهم نباشد. اگر من با این طرز تفکر فکر کنم خسته می‌شوم و می‌گویم چقدر طاهر با حوصله است! خوب حالا چون از دختری خوشش آمده آیا باید تا ته آن برود؟ خوب بگوید نمی‌توانم و دیگر ادامه ندهد. الان دیگر کسی پای رفاقتش نمی‌ماند.
اگر با این دیدگاه نگاه کنید شاید نقطه ضعف باشد ولی آن موقع اتفاقا این یک ویژگی مثبت بوده است.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان