بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > نیوشا ضیغمی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
نیوشا ضیغمی
نیوشا ضیغمی

بیوگرافی نیوشا ضیغمی:
متولد: ۱۸ تیر ۱۳۵۹ در بیمارستان ایرانمهر تهران است ،مدرک تحصیلی اش کارشناس روانشناسی کودک از دانشگاه شهید بهشتی است ،به تازگی نامزد کرده وهمسرش در فعالیتهای هنری فعالیت ندارد ،در سال ۱۳۸۳ از کلاس های بازیگری کانون سینماگران جوان فارغ التحصیل شد و در همان سال انجمن او را برای بازی در سریال «در چشم باد» (مسعود جعفری جوزانی) انتخاب کرد که نخستین تجربه او در عرصه بازیگری بود. با بازی در فیلم به نمایش درنیامده « تردست » در سال ۱۳۸۳ حضور در سینما را تجربه کرد و یک سال بعد در دومین همکاریش با محمدعلی سجادی به نام « شوریده » کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر شد. چهار فیلم اول نیوشا ضیغمی هنوز رنگ پرده را ندیده اند: تردست، مواجهه، شوریده و گناه من .مجموعه آثار: – تردست (محمدعلی سجادی)، ۱۳۸۳ – مواجهه (سعید ابراهیمی فر)، ۱۳۸۳ شوریده (محمدعلی سجادی)، ۱۳۸۴ – (گناه من (مهرشاد کارخانی ، ۱۳۸۴) – اخراجی ها۱ (مسعود ده نمکی)، ۱۳۸۵ – پارک وی (فریدون جیرانی)، ۱۳۸۵ – توفیق اجباری (محمدحسین لطیفی)، ۱۳۸۶ – قرنطینه (منوچهر هادی)، ۱۳۸۶ – تلافی (سعید اسدی)، ۱۳۸۶ – حس پنهان (مصطفی رزاق کریمی)، ۱۳۸۶ – اخراجی ها۲ (مسعود ده نمکی) ۱۳۸۷ مجموعه تلویزیونی: – در چشم باد (مسعود جعفری جوزانی)، ۱۳۸۳- جشنواره ها و جوایز: – کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « شوریده » – ۱۳۸۴
مصاحبه با نیوشا ضیغمی در ادامه مطلب
- اخراجی ها خوب می فروشد…
همه ما انتظار فروش خوب این فیلم را داشتیم اما نه در این حد که همه معادلات را به هم بزند. به هر حال من هم به عنوان یکی از بازیگران این کار از این اتفاق خوشحالم. این تنها چیزی است که می توانم در این مورد بگویم.
- خب پس برویم سراغ چیزهای دیگر. در یادداشتان برای ما گفته اید دارید یک دفتر فیلمسازی راه می اندازید. می شود در این باره بیشتر توضیح بدهید.
راستش قرار نیست فقط در دفترمان فیلم بسازیم. هدف اصلی ما داشتن یک مجموعه فرهنگی است که در زمینه های مختلف فعالیت داشته باشد. در کنار اینها و در ادامه سوال شما راستش بدم نمی آید تهیه کنندگی را در سینما تجربه کنم. چیزی که الان دارد اتفاق می افتد و به امید خدا به زودی چند کار را به عنوان سرمایه گذار شروع می کنم تا بعد از اینکه مجوز تهیه کنندهگی ام صادر شد به طور رسمی به عنوان تهیه کننده هم فعالیتم را ادامه بدهم.
- خسته نمی شوید با این همه کار؟
راستش وقتی پای علاقه در میان باشد آدم از چیزی خسته نمی شود. اینجا هم پای یک علاقه دیرینه در میان است. چیزی که در یادداشتم هم به آن اشاره کردم. من اگر روزی بیکار باشم خسته می شوم نه این روزها و با این همه کار به قول شما.
- از بازی های جدید چه خبر؟
تقریبا برای دو- سه کار به نتیجه رسیده ام. یکی که مال دفتر فیلمسازی خودمان است و دو تای دیگر هم تهیه کنندگان دیگری دارد. بگذارید وقتی قرارداد قطعی را بستم درباره شان حرف بزنم چون خودتان بهتر می دانید که این روزها همکاران ما سر هزار تا کار می روند و می آیند و بعضی وقت ها خودشان هم از آنها خبر ندارند. به همین خاطر تصمیم دارم تا قرارداد رسمی کاری را نبسته ام درباره اش حرف نزنم. آخرین اخبار و اطلاعات را در این زمینه می توانید به روز از روی سایت شخصی ام  بردارید. درباره باقی اخبار در مورد من هم همین طور. من فقط اخباری که از طریق سایتم نقل شود را به رسمیت می شناسم.
- امروز با توجه به شرایطی که پیدا کرده ای قرار است فقط نقش اول بازی کنی  یا به نقش های دیگر هم فکر می کنی؟
بستگی دارد. تو وقتی با یک فیلمنامه قدر و یک کارگردان بزرگ روبه رو هستی که هر نقشی در فیلمش تاثیر دارد دیگر نقش یک و دو بودن برایت مهم نیست. اگر چنین کاری با این شرایط به من پیشنهاد شود حتما قبول می کنم  و حتی شک هم نمی کنم. در کنار این اما اینکه تو در موقعیتی قرار بگیری که سینما به تو اعتماد کند و نقش یک هایش را به تو بسپارند هم خیلی مهم است. خوشحالم که به اینجا رسیده ام و برای نگهداری از این اتفاق تمام تلاشم را می کنم. بی شک این هم روی انتخابهایم تاثیر زیادی دارد. اینکه نخواهند از اسم تو برای فروش کاری استفاده کنند و حضورت به عنوان نقش غیر یک در آن کار فقط جنبه تبلیغاتی داشته باشد. این نکته مهمی است که باید خیلی به آن اهمیت داد.
ژانر خاصی هست که علاقه به بازی در آن را داشته باشی ؟ اصولا تعریفت از ژانر چیست؟
من ژانری برای خودم تعریف نمی کنم . در حال حاضر فیلمنامه خوب است که من را ترغیب می کند که نقشی را بپذیرم ؛ زمانی هست که شما در حال آزمون و خطا هستید تا ببینید که کدام ژانر یا فضا را می پسندید و با آن ارتباط برقرار می کنید، اما من هیچ مرزی در این میان برای خودم قائل نمی شوم. نمی خواهم خودم را با این چیزها محدود کنم. به سینمای صاحب تفکر اعتقاد دارم و از این به بعد سعی می کنم اگر کاری را می پذیرم کاری باشد که حرفی برای گفتن داشته باشد.  خیلی هم میل ندارم که حتما و به هر قیمتی بازی کنم. به عنوان یک بازیگر مسیری را برای خودم تعریف کرده‌ام که سعی می کنم طبق آن راهم را انتخاب کنم  و ادامه بدهم.
- خودت را آدم موفقی می دانی؟ آیا به همه آرزوهایت رسیده ای؟
این یک امر کاملا نسبی است. بله من خودم را آدم موفقی می دانم اما این باعث نشده که خودم را محدود کنم و بگویم این دیگر قبرایم بس است. من همیشه دنبال بهتر شدن موقعیتم هستم و اگر زمانی حس کنم در کاری اشباع شده ام و دیگر جای پیشرفت ندارم می روم سراغ کارهای دیگر. اصولا از سکون خوشم نمی آید. در مورد آرزو هم شما کدام آدمی را سراغ دارید که آرزوهایش تمام شدنی باشد. همه مان این طوری هستیم. من هم یکی از آدم های این جامعه که حالا به بعضی از آرزوهایم هم رسیده ام.
به نظر من  در تعریف یک زندگی ایده آل  اولین چیزی که خیلی مهم جلوه می کند یک زندگی هدفمند است. اگر آدم به این نتیجه برسد که هدفش از زندگی چیست و برای چه چیزی دارد زندگی می کند، برای خودش مشخص کند زمانی که به اولین هدف  رسیدم  زیربنایی می شود برای دومین هدف و… این طور شما به زندگی ایده آلت نزدیک می شوی.
هیچ کس نمی تواند بگوید من کاملم و به هر آنچه که می خواستم رسیده ام اما در عین حال  فکر می کنم محال است آدم چیزی را بخواهد و با تلاش به آن نرسد. وقتی خداوند می گوید  از تو حرکت از من برکت، یعنی شما حرکتی انجام بده امکان ندارد که آن حرکت  پاسخ نداشته باشد. اماممکن است تا رسیدن به مطلوب طول بکشد ولی قطعا  رسیدن وجود دارد. من سعی می کنم با این دیدگاه زندگی کنم تا بیشتر به موفقیت نزدیک شوم.
- سوال های زیادی دارم اما فکر می کنم بهتر است باقی آنها را بگذارم برای شروع کار جدیدت و موقعیت دوباره ای که روبه روی همدیگر بنشینیم. به عنوان آخرین سوال امروز بزرگترین آرزوی زندگی ات چیست؟
اگر بخواهیم به آن نقطه اوج نگاه کنیم این است که واقعا به فیلمی در سینمای ایران فکر می‌کنم که مخاطب جهانی داشته باشد. آرمان این است. یعنی سینمایی که فیلم‌های آن را دنیا بخرد. اما در واقعیت امروز به ماندگاری فکر می‌کنم. امروز فقط دیده شدن برایم مهم نیست. من به ماندگاری و مفهومش فکر می‌کنم. اینکه تو بتوانی یک اثر ماندگار از خودت به جا بگذاری. فکر می کنم این نهایت آرزوی هر بازیگری باشد. نهایت آرزوی هر کسی که در این سینما کار می کند و دغدغه ارتقای آن را دارد. فکر می کنم حرفهایم کمی شعاری به نظر برسد اما باور کن این واقعیت ماجراست. چیزی که به آن اعتقاد دارم و برایش کار می کنم

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان