بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > موشق سروری
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
موشق سروری
موشق سروری

بیوگرافی موشق سروری :

موشق سروری

نام اصلی             موشق سارواریان
زمینه فعالیت       کارگردان سینما
ملیت                 ایرانی
تولد                  ۲۵ بهمن ۱۲۸۹تهران
والدین               مارگریت سروری
مرگ               مرداد ۱۳۶۰تهران
سال‌های فعالیت  ۱۳۳۴ تا ۱۳۴۵
فرزندان            لئونید سروری
موشق سروری (به انگلیسی: Mushegh Soruri)[۲] (زاده ۱۲۸۹ - درگذشته ۱۳۶۰) کارگردان، طراح صحنه، تهیه کننده و نویسنده سینمای ایرانی بود. وی برادر ناپلئون سروری بود. او بر اثر بیماری قند درگذشت.

در سال ۱۲۸۹ با نام موشق سروریان در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس ارامنه و روسی تهران گذراند. سپس در ۱۳۰۶ عازم ارمنستان شد و تحصیلات عالی خود را در رشته علوم اجتماعی و سیاسی به پایان برد. از سال ۱۳۱۴ به مدت یک سال و نیم سردبیری دو هفته نامه ای به نام نورهاسکرد را با صاحب امتیازی مادرش به عهده داشت. در تعدادی نمایش نامه کودکان را کارگردانی کرد که نویسندگی برخی از آن ها را نیز بر عهده داشت. علاقه اش به امور گرافیکی و تبلیغاتی موجب شد تا همراه برادرش, ناپلئون سروری، آتلیه ای تاسیس کند و علاوه بر تهیه تصاویر، اعلان ها و آگهی ها، برای تاتر و سپس سینما دکور بسازد طراحی و نقاشی اعلان های بزرگ سر در سینما ها از جمله کارهای موشق سروری و برادرش است.
موشق سروری از سال ۱۳۳۴ به سینما روی آورد و نخستین فیلمش را با نام مهتاب خونین برای استودیو میثاقیه کارگردانی کرد دو سال بعد شب نشینی در جهنم را آغاز کرد که ساموئل خاچیکیان آن را به پایان رساند شب نشینی در جهنم با توجه به سال تولیدش، از نظر بداعت های فنی و استفاده بدیع از دکور (گار خود سروری) نمونه ای مثال زدنی در تاریخ سینمای ایران است.
حاجی جبار در پاریس (۱۳۴۰) و شاهنامه آخرش خوشه (۱۳۴۰) دو فیلم دیگر موشق سروری به عنوان کارگردان، فیلمنامه نویس و دکوراتور هستند. که فیلم دوم ناتمام ماند. ساخت دکور فیلم هایی مثل زندانی امیر (اسماعیل کوشان, ۱۳۲۷) و رستم و سهراب (شاهرخ رفیع, ۱۳۳۶) از جمله کارهای سروری در زمینه ساخت دکور هستند.موشق سروری در مرداد سال ۱۳۶۰ درگذشت

فیلم‌شناسی :
    * شب‌نشینی در جهنم (۱۳۳۶، همکاری با ساموئل خاچیکیان)
    * شاهنامه آخرش خوشه
    * حاجی جبار در پاریس
    * شب نشینی در جهنم
    * مهتاب خونین

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان