بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > سهراب شهید ثالث
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
سهراب شهید ثالث
سهراب شهید ثالث

بیوگرافی سهراب شهید ثالث :

سهراب شهید ثالث

زمینه فعالیت     کارگردان
ملیت                ایرانی
تولد                 ۷ تیر ۱۳۲۲ قزوين
درگذشت          ۱۰ تیر ۱۳۷۷ شیکاگو , ایالت ایلینویز
سهراب شهید ثالث (۷ تیر ۱۳۲۲ - ۱۰ تیر ۱۳۷۷) فیلمساز ایرانی، به عنوان آغازگر موج نو در سینمای ایران شناخته می‌شود. فیلم‌های او مانند طبیعت بی‌جان، یک اتفاق ساده و در غربت برنده جایزه‌های بین‌المللی شده‌اند.

سهراب شهید ثالث فعالیت در سینما را از سال ۱۳۴۵ با ساخت فیلم کوتاهی به نام «آیا» آغاز کرد. در فاصله سالهای ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۶ تحصیلات عالی خود را در مدرسه پروفسور کراوس وین در رشته سینما آغاز کرد و در فرانسه ادامه داد. سهراب شهید ثالث در بازگشت به ایران، در وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و فیلم مستند ساخت. وی کارش را به عنوان مترجم و نویسنده سینما بین سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ ادامه داد و در سال ۱۳۵۵ به دنبال درخشش فیلم‌های اول و دومش (یک اتفاق ساده (۱۳۵۲) و طبیعت بی‌جان (۱۳۵۴) به آلمان مهاجرت کرد.
از جمله فیلم‌های او در آلمان می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد:
«در غربت» (۱۳۵۴)، «قرنطینه» (۱۳۵۵)، «زمان بلوغ» (۱۳۵۵)، «آخرین تابستان گرابه» (۱۳۵۹) و «یک زندگی، چخوف» (۱۳۶۰)
شهیدثالث از نظر سیاسی، چپگرا و از اعضای حزب توده ایران بود.
وی چند سال پیش از مرگش به آمریکا رفت و در شیکاگو اقامت نمود و از آن پس فیلمی نساخت. فیلم «گلهای گل سرخ برای آفریقا» (۱۳۷۰) بسیار مورد توجه منتقدان غرب قرار گرفت و با جوایز زیادی همراه بود. وی در دهم تیرماه سال ۱۳۷۷ بر اثر بیماری سرطان کبد در شیکاگو درگذشت.

فیلمشناسی

کارگردان :                                                     
یک اتفاق ساده (۱۳۵۲)  
طبیعت بی‌جان (۱۳۵۳)  
در غربت (۱۳۵۴)  

جوایز :                                                                                                                                                                                                     - دیپلم هیئت ژوری کاتولیک، چهارهزارمارک جایزه نقدی از جشنواره فیلم برلین، دیپلم هیئت ژوری پروتستان ها، یک هزار مارک جایزه نقدی جشنواره فیلم برلین،جایزه منتقدان بینالمللی جشنواره جهانی فیلم تهران (برای فیلم  یک اتفاق ساده)                                                                                                    - جایزه خرس نقره ای برای بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم برلین، برنده دیپلم هیئت ژوری پروتستان ویک هزار مارک جایزه نقدی (برای فیلم طبیعت بی‌جان) - جایزه اینتر فیلم از جشنواره فیلم برلین (برای فیلم در غربت)                                                         

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان