بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > کامران شیردل
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
کامران شیردل
کامران شیردل

بیوگرافی کامران شیردل :

کامران شیردل

کامران شیردل،(۱۳۱۸) مترجم، کارگردان و مستندساز ایرانی است.

کامران شیردل هنگامی که ۱۸ سال داشت برای ادامه تحصیل به ایتالیا رفت و در رشته معماری و شهرسازی در دانشگاه رم مشغول به تحصیل شد. به خاطر علاقه به سینما در سال چهارم تحصیل خود، در کنکور مرکز تحقیقات سینمایی رم شرکت کرد و به عنوان نخستین ایرانی پذیرفته شد. وی در مدت چهار سال و زیر نظر اساتیدی مانند نانی لوی(کارگردانی)، ماریا رزادا(تدوین)، جولیو چزاره کاستلو(تحلیل فیلم) و مونته سانتی(تاریخ سینما) سینما را آموخت. در این موسسه جلسات بحث و گفت و گو میان دانشجویان و کارگردانان معتبری مثل پیرپائولو پازولینی، میکل آنجلو آنتونیونی، فدریکو فلینی، روبرتو روسلینی، روبر برسون، اورسن ولز، رنه کلر و... برگزار می شد.

شیردل در سال ۱۳۴۳ و با ساختن فیلم آئینه ها از مرکز تحقیقات سینمایی رم فارغ التحصیل شد. وی به عنوان دستیار کارگردان در فیلم کتاب آفرینش محصول استودیوهای چینه چیتا رم با جان هیوستون همکاری کرد. او در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت و نخستین مستندش در ایران با نام بوم سیمین و نیز ندامتگاه (به سفارش وزارت فرهنگ و هنر) را کارگردانی کرد. وی یک سال بعد تهران پایتخت ایران است و قلعه را ساخت که وزارت فرهنگ و هنر آن‌ها را توقیف کرد که در سال ۱۳۵۹ نگاتیوهایشان پیدا و تکمیل شدند. فیلم قلعه که حتی فیلمبرداری اش نیمه تمام مانده بود، با عکس‌های کاوه گلستان تکمیل شد. کامران شیردل دو فیلم ناتمام نوروز و آخرین گل را در سال ۱۳۴۶ ساخت و در سال ۱۳۴۷ حماسه روستازاده گرگانی یا اون شب که بارون اومد را کارگردانی کرد. این فیلم که تا ۱۳۵۳ در توقیف به سر می بُرد، در این سال و در سومین جشنواره فیلم تهران به نمایش درآمد و پس از به دست آوردن جایزه بهترین فیلم دوباره توقیف شد.
کامران شیردل در سال ۱۳۵۱ نخستین فیلم سینمایی خود را با نام صبح روز چهارم با برداشتی آزاد از فیلم ازنفس افتاده ژان لوگ کدار آماده نمایش کرد که در جشنواره سپاس همان سال شش جایزه به خود اختصاص داد. دومین تجربه سینمایی او با نام دوربین که برداشتی آزاد از نمایشنامه بازرس کل نیکلای گوگول بود، پس از فیلمبرداری ۲۵ دقیقه از فیلم، از سوی تهیه کننده(کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) توقیف شد. محمدرضا اصلانی فیلم را با اسم چنین کنند حکایت در سال ۱۳۵۶ تکمیل کرد که نام شیردل در تیتراژ آن به عنوان فیلمنامه نویس آمده است. او در سال ۱۳۵۴ سه مستند درباره سه کشور عربی ساخت که دوتای آن‌ها نیمه تمام ماند.
شیردل پس از انقلاب بیش از ۱۰۰ مستند کوتاه و بلند صنعتی و تبلیغاتی ساخته است. وی در سال ۱۳۷۸ جشنواره سینمای مستند کیش را تاسیس نمود و دو فیلم آخر او مستندهایی درباره جزیره کیش هستند. از جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی که فیلم‌های او را به نمایش گذاشته و از او تقدیر به عمل آورده اند میتوان به جشنواره‌های سینمادورئل، لایپزیک، انستیتو فیلم بریتانیا، دانشگاه UCLA، برنامه «سیمای شهر تهران» در پاریس، جشنواره سینمای مستند بیروت و جشنواره فیلم لوکارنو که در آخرین دوره خود در بخشی با عنوان Front News چهار مستند او را در میان ۸۷ فیلم برگزیده ۱۰۵ سال تاریخ سینمای جهان به نمایش گذاشت، نام برد.
کامران شیردل اولین فیلمساز ایرانی است که نشان شوالیه هنر و فرهنگ ایتالیا را در سفارت این کشور در تهران، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، دریافت کرد.

فیلمشناسی

کارگردان :

- تنهایی اول (۱۳۸۰−۸۱) فرمت: بتاکم-رنگی   
- گهواره خورشید (۱۳۷۸−۷۹ ) فرمت: بتاکم-رنگی   
- حدود ۴۰ مستند صنعتی (۱۳۷۰−۷۸) فرمت: کوتاه و نیمه بلند   
- پلی اکریل (۱۳۶۹−۷۰) فرمت: رنگی   
- فولاد مبارکه (۱۳۶۹) فرمت: رنگی
- طرح گناوه (۱۳۸۰−۸۱) فرمت: رنگی   
- گاز، آتش، باد (۱۳۶۳−۶۵) فرمت: رنگی
- حدود ۷۰ مستند صنعتی و تبلیغاتی (۱۳۵۵−۶۳) 
- دوربین (۱۳۵۴−۵۵) فرمت: سینمایی / نا تمام
- شیخ نشین فجیره (۱۳۵۴) / نا تمام
- کویت ( ۱۳۵۴) / نا تمام
- دوبی (۱۳۵۴) فرمت: رنگی  
- صبح روز چهارم (۱۳۵۰−۵۱) فرمت: سینمایی    
- حماسه روستازاده گرگانی یا اون شب که بارون اومد (۱۳۴۷) فرمت: سیاه و سفید   
- نوروز (۱۳۴۶) / نا تمام
- آخرین گل (۱۳۴۶) / نا تمام
- قلعه (۱۳۴۴−۵۹) فرمت: سیاه و سفید   
- تهران پایتخت ایران است (۱۳۴۴−۵۹) فرمت: سیاه و سفید   
- ندامتگاه (۱۳۴۴) فرمت: سیاه و سفید 
- بوم سیمین (۱۳۴۴) فرمت: سیاه و سفید
- آئینه ها (۱۳۴۳) فرمت: سیاه و سفید   

آثار :

ترجمه :
    * گزیده داستان‌های نویسندگان معاصر ایتالیا، به هم‌راه فیروزه مهاجر.

جوایز :
- برنده جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه و مستند فیکه «اوورا» پرتغال برای فیلم (تنهایی اول)
- برنده جایزه بخش جغرافیا از جشنواره رشد برای فیلم (گاز، آتش، باد)
- برنده ۶ جایزه از جشنواره سپاس  برای فیلم (صبح روز چهارم)                                                                                                                           - برنده جایزه بزرگ سومین جشنواره بین المللی فیلم تهران بعنوان بهترین فیلم کوتاه به مفهوم مطلق برای (حماسه روستازاده گرگانی یا اون شب که بارون اومد)    - برنده جایزه فیپرشی از جشنواره کراکو لهستان(۱۹۸۱)، فیلم برگزیده جشنواره میلاد برای فیلم (قلعه)                                                                              - برنده دیپلم افتخار از جشنواره مدارس سینمایی جهان در توکیو(۱۹۶۵) برای فیلم (آئینه ها)                                                                                           - (تهران پایتخت ایران است) به نمایش درآمده در جشنواره های میلاد(اولین جشنواره سینمایی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۵۹)، کراکو، مسکو، لایپزیک، فلورانس و کلکته

 

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان