بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > کارگردان > اصغر فرهادی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

بیوگرافی اصغر فرهادی :

اصغر فرهادی                                                        اصغر فرهادی وخرس طلایی بهترین فیلم در شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم جدایی نادر از سیمین(۲۰۱۱)

اصغر فرهادی                                                  اصغر فرهادی وخرس نقره ‌ای بهترین کارگردانی در پنجاه و نهمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم درباره الی(۱۳۸۷)

ملیت       ایران
تولد        ۱۳۵۱ سده، اصفهان
همسر      پریسا بخت ‌آور
فرزندان   سارینا فرهادی
اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۳۵۱ در خمینی شهر- اصفهان) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. اصغر فرهادی تاکنون سه بار در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شده‌است.همچنین او خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین را به عنوان بهترین کارگردان را بزای فیلم دربارهٔ الی از آن خود کرده است. همان فیلم در هشتمین دوره جشنواره فیلم ترایبکا در سال ۲۰۰۹، موفق به دریافت جایزهٔ بهترین فیلم داستانی بخش بین‌المللی شد. فرهادی در حالی که فیلم‌برداری آخرین فیلمش در جریان بود در اقدامی بی‌سابقه پروانهٔ ساخت اثرش را از دست داد که انگیزهٔ آن زدن «حرف‌های ناجور» در جشن خانه سینما اعلام شد. اصغر فرهادی با آخرین ساخته خود "جدایی نادر از سیمین" موفق شده است تا خرس طلایی جشنواره برلین را ازآن خود کند تا اولین فیلمساز ایرانی باشد که توانسته است این جایزه را به خود اختصاص دهد.

اصغر فرهادی پس از گذراندن دوره لیسانس در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس خود در همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. او فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد. نخستین حضور حرفه‌ای اصغر فرهادی در سینما در فیلم ارتفاع پست ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۸۰ به عنوان فیلمنامه‌نویس بود.

حاشیه‌ها :
بیشتر منتقدین و اهالی سینما مهمترین ساختهٔ اصغر فرهادی را فیلم درباره الی می‌دانند. دربارهٔ الی پیش از آغاز بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر به دلیل بازی گلشیفته فراهانی در آن توسط مقامات وزارت ارشاد از جشنواره کنار گذاشته شد. سرانجام دستور حضور فیلم در جشنواره پس از رایزنی‌های نهادهای غیردولتی سینما و برخی داوران جشنواره و در پی درخواست مشاور امور هنری رئیس‌جمهور وقت به وزیر ارشاد صادر شد. پس از آن هم در حالی که فیلم از وزارت ارشاد پروانهٔ نمایش داشت و در برنامهٔ اکران نوروز قرار داشت، به دلایل نامعلومی از اکران آن جلوگیری شد که البته پس از گذشت نزدیک به چهارماه توقیف بی‌دلیل سرانجام اکران شد.
اصغر فرهادی در چهاردهمین جشن خانه سینما و پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم دربارهٔ الی گفت: "ای کاش وضع مملکت طوری شود که گلشیفته (فراهانی) بتواند برگردد، امیدوارم که بهرام بیضایی برگردد، امیر نادری بتواند در ایران فیلم بسازد و امیدوارم که جعفر پناهی هم بتواند در ایران فیلم بسازد." به‌دنبال انتشار این سخنان، بی‌درنگ رسانه‌های خبری وابسته یا نزدیک به اصول‌گرایان و تندروها واکنش‌های تندی از خود نشان دادند. وب‌گاه جهان‌نیوز از لغو پروانه ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی با عنوان جدایی نادر از سیمین به دلیل «اظهارات ساختارشکنانه»اش خبر داد، و وب‌گاه هنرنیوز متعلق به هیئت اسلامی هنرمندان نیز خبر داد که مجوز فیلم او با دستور مستقیم سیدعلیرضا سجاد‌پور، مدیرکل اداره کل نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه‌ای وزارت ارشاد، لغو شده ‌است. خبرگزاری فارس در یادداشتی ادعا کرد که اصغر فرهادی در جشن خانه سینما «خواستار تغییر هر چه زودتر وضعیت مملکت شد» و روزنامه کیهان این کارگردان را «هتاک» خواند و اعلام کرد که اصغر فرهادی «در موضع‌گیری‌های اخیر خود با محافل جریان برانداز هم‌نوایی می‌کند». کیهان در رابطه با اصغر فرهادی اظهار داشت او «در تلاش است با ژست اپوزيسيون و بيان سخنان ساختارشكنانه حمايت جشنواره‌های غربی و رسانه‌های ضدايرانی را نيز جلب نمايد». در نهایت در اوایل مهرماه سال 1389 درحالیکه فیلمبرداری جدایی نادر از سیمین به پیشرفت 20 درصدی رسیده بود، جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا اعلام کرد اصغر فرهادی به دلیل حرف‌هایش که «حرف‌های جالبی نبودند» مجوز ساخت فیلم خود را از دست داده است و افزود که به آقای فرهادی یک هفته مهلت داده شده تا «حرف‌های‌شان را اصلاح کنند»، اما ایشان نظرات خود را پس نگرفته است.پس از توضیحات اصغر فرهادی در باره سخنانش در جشن سینما که اعلام کرده بود "داستان شکل دیگری به خود گرفته که من مایل و معتقد به آن نبوده‌ام." حميدرضا ديبايي مدير روابط عمومي معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد كه منعي براي ادامه‎ ‎توليد فيلم اصغرفرهادي وجود ندارد.

فیلمشناسی

کارگردان :
    * جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
    * درباره الی (۱۳۸۷)
    * چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴)
    * شهر زیبا (۱۳۸۲)
    * رقص در غبار (۱۳۸۱)
    * داستان یک شهر ۲ (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۸۰) "شبکه ی تهران"
    * داستان یک شهر۱ (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۷۸) "شبکه ی تهران"

فیلمنامه‌نویس :
    * جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
    * درباره الی (۱۳۸۷)
    * دایره زنگی (۱۳۸۶)
    * کنعان (۱۳۸۶)
    * چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴)
    * شهر زیبا (۱۳۸۲)
    * رقص در غبار (۱۳۸۱)
    * ارتفاع پست (۱۳۸۰)
    * داستان یک شهر ۱و۲ (مجموعه تلویزیونی ۱۳۷۸ و ۱۳۸۰)
    * روزگار جوانی (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۷۷)

جوایز :
    * برنده خرس طلایی بهترین فیلم در شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۱)
    * برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
    * برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
    * برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
    * برنده جایزه بهترین فیلمنامه در چهارمین دوره جوایزه اسکرین آسیا پاسیفیک برای فیلمنامه جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۰)
    * برنده تندیس بهترین کارگردانی در چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم درباره الی... (۱۳۸۹)
    * برنده تندیس بهترین فیلم در چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم درباره الی به طور مشترک با محمود رضوی (۱۳۸۹)
    * برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه‌نویسی در سومین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک استرالیا برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
    * برنده جایزه ویژه هیئت داوران در سومین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک استرالیا برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
    * برنده جایزه روزنامه در استاندارد در ویناله برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
    * برنده خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی در پنجاه و نهمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم درباره الی (۱۳۸۷)
    * سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴)
    * سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم درباره الی (۱۳۸۷)
    * برنده جایزه ویژه هیات داوران سال ۱۳۸۱ برای رقص در غبار
    * قرقاول نقره‌ای بهترین کارگردانی در یازدهمین جشنواره فیلم کرالا برای فیلم چهارشنبه‌سوری (۲۰۰۶)

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان