بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > کتایون امیرابراهیمی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
کتایون امیرابراهیمی
کتایون امیرابراهیمی

بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی :

کتایون امیرابراهیمی

کتایون امیرابراهیمی (زاده ۱۳۱۸ در بندر انزلی)، بازیگر سینما و تلوزیون ایران است.

- پیش از انقلاب :
عمده فعالیت بازیگری کتایون امیرابراهیمی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ و متعلق به سینمای موسوم به فیلم‌ فارسی است. وی تحصیلاتش را تا حدود دیپلم ادامه داد و سپس با فیلم‌های تبلیغاتی وارد سینما شد و کار خود را در سینما به عنوان بازیگر از سال ۱۳۴۲ با فیلم تار عنکبوت ( مهندس مهدی میر صمدزاده ) آغاز کرد و تا سال ۱۳۵۳ در چهل فیلم بازی کرد.
اما غیر از فیلم حسن کچل ( علی حاتمی ، ۱۳۴۹ )، فیلم قابل توجهی نداشت. در فیلم درخت‌ها ایستاده می میرند ( امیر شروان ، ۱۳۵۰ ) او در کنار آذر شیوا بازی کرد. در فیلم بده در راه خدا (رضا صفایی ، ۱۳۵۰ ) به عنوان نقش اول زن در کنار تقی ظهوری و علی میری بازی کرد. درفیلم ازدواج ایرانی ( احمد نجیب زاده ، ۱۳۴۷) نقش مقابل عارف عارف کیا را بازی کرد.
- پس از انقلاب :
کتایون امیرابراهیمی پس از وقوع انقلاب ۱۳۵۷ از ادامه فعالیت بازماند. وی پس از ۲۶ سال دوری از سینما در سال ۱۳۸۳ با فیلم بازنده به سینما بازگشت و جز این فیلم  ذر آخرین حضور خود بر روی پرده سینما فیلم تهران طهران ساخته ی داریوش مهرجویی آخرین کار وی در سینما نام برده می شود. کتایون امیرابراهیمی به غیر از این دو فیلم سینمایی در تعداد معدودی از مجموعه‌ها و فیلم‌های تلوزیونی به ایفای نقش پرداخته است.
از مجموعه‌های تلوزیونی کتایون امیرابراهیمی می‌توان به "من یک مستاجرم" و "زیر هشت" اشاره کرد.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان