بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > حمید لولایی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
حمید لولایی
حمید لولایی

بیوگرافی حمید لولایی :


حمید لولایی متولد ۱۳۳۴ در محله عشرت‌آباد تهران. حمید لولایی اصالتا شمالی است اما بزرگ شده محله عشرت‌آباد است متاهل و دو دختر به نام‌های مریم و سارا دارد
حمید لولایی از کودکی عاشق بازیگری بود و با استفاده از جعبه‌های پودر لباسشویی و چسباندن عکس و گویندگی بچه‌های محل را دور خود جمع می‌کرد.
حمید لولایی با پول‌های عیدی خود به سینما می‌رفت. بهترین تفریح زمان کودکی‌ حمید لولایی سینما رفتن بود. عشق به بازیگری در ۱۵ سالگی  حمید لولایی را به کلاس‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشاند.دوره کلاس‌های هنرهای زیبا را به صورت شبانه گذراند.
حمید لولایی کار تئاتر را به طور جدی در سال ۱۳۵۸ با بازی در نمایشی به کارگردانی مرحوم رضا ژیان و سیاوش طهمورث شروع کرد. «پیکرتراش» فیلم سینمایی بود که از آن به عنوان کار دوم خود حمید لولایی یاد می‌کند اما این فیلم به اکران عمومی در نیامد و هیچ وقت دیده نشد.
در آغاز جنگ حمید لولایی در فیلم سربداران هم نقش کوتاهی را ایفا کرد که این آخرین فیلم حمید لولایی قبل از شروع جنگ تحمیلی بود. حمید لولایی با شروع جنگ تحمیلی به مدت شش سال از عرصه هنر دور ماند. در زمان خدمت سربازی همچنان به کار تئاتر مشغول بود «سبزه دوست بچه‌ها» تئاتری بود که حمید لولایی در این دوران به همراه مرحوم رضا ژیان برای بچه‌ها اجرا می‌کرد. حمید لولایی در سال ۶۹ در کلاس مدیریت سینما شرکت کرد و پذیرفته شد و مدیریت سینما عصر جدید را به عهده گرفت.
مدیریت سینما آزادی  حمید لولایی را دوباره به دوستان قدیمی‌اش رساند که این دیدار مجدد موجب روی آوردن دوباره حمید لولایی به بازیگری شد. «فراموشخانه» مجموعه‌ای بود که با آن کار و بار حمید لولایی رونق یافت به همین خاطر از مدیریت سینما استعفا داد و به بازیگری روی آورد.
بهترین فیلمی که در هنگام مدیریت حمید لولایی در سینما اکران شد «مادر» بود که همیشه از آن به خوبی یاد می‌کند. سال ۱۳۷۲ حمید لولایی از  مدیریت سینما آزادی استعفا داد و دقیقا یک سال و نیم بعد، سینما آزادی دچار آتش‌سوزی شد. عشق و علاقه  حمید لولایی به بازیگری حتی در زمان مدیریت سینما لحظه‌ای او را رها نمی‌کرد به طوری که هرگاه فرصتی به دست می‌آورد زود جیم می‌زد و خود را به سر صحنه می‌رساند. حمید لولایی با ساعت خوش قدم به عرصه طنز گذاشت. داریوش کاردان اولین کسی بود که قابلیت‌های  حمید لولایی را در این وادی کشف کرد. در ساعت خوش بیشتر از همه عوامل با مهران مدیری و رضا عطاران رابطه بهتری داشت.  مدیریت سینما مانع ازحضور مدام حمید لولایی در سریال ساعت خوش می‌شد. به همین دلیل بازیگری را به مدیریت سینما ترجیح داد. با خشایار مستوفی حسابی گل و خود را به جامعه طنز معرفی کرد. در بازیگری تنها مشوق خود را مادرش معرفی می‌کند و همیشه به خاطر صداقت و روراستی حمید لولایی زبانزد خاص و عام است. نقاشی تنها هنری است که به بازیگری نزدیک می‌داند حمید لولایی عاشق کارهای آنتوان چخوف است. صبر و تحمل زیادی دارد و بسیار کم‌حرف است اما خودش را هیچ وقت دست کم نمی‌گیرد. خودش معتقد است حمید لولایی آدم بی‌آزاری است. اخلاق او در منزل بسیار عالی است. بسیار دل رحم و مهربان است و بسیار علاقه دارد به دیگران ابراز محبت کند. حمید لولایی عاشق سوارکاری است و فوتبال را خیلی دوست دارد. حمید لولایی عاشق بازی چارلی چاپلین است. در بچگی برای دیگران ادای چارلی چاپلین را در می‌آورد. حمید لولایی به بازی پرویز پرستویی علاقه فراوانی دارد و از عطاران به عنوان آدم خوش فکر و بسیار فروتن یاد می‌کند. از تلخ‌ترین خاطره‌های زندگی حمید لولایی فوت مادر خانمش بود که روی او تاثیر زیادی داشت.
 

فیلم نگار :
- کنسرت روی آب جهانگیر جهانگیری (۱۳۸۹)
- اگه می تونی منو بگیر (۱۳۸۵)
- قاعده بازی (۱۳۸۵)
- چند می گیری گریه کنی (۱۳۸۴) (برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد)
- رقص شیطان (۱۳۷۹)
- کلید ازدواج (۱۳۷۶)
- مرد عوضی (۱۳۷۶)
- مرد نامرئی (۱۳۷۴)
- آرزوی بزرگ (۱۳۷۳)
- دیدار (۱۳۷۳)
- پیکرتراش – از عوج تا اوج (۱۳۶۰)
 

مجموعه‌های تلویزیونی :
- بخت برگشته (سعید آقاخانی)
- مسافران (رامبد جوان) در نقش «فرخ»
- چارخونه (سروش صحت)
- ترش و شیرین (رضا عطاران)
- زندگی به شرط خنده
- خانه به دوش (رضا عطاران)
- زیرآسمان شهر در نقش «خشایار مستوفی»
- ساعت خوش

مصاحبه با حمید لولایی :


 پرداخته و مخاطبان هم عادت کردهاند که او را در مجموعههای طنز تلویزیون ببینند. لولایی در فیلمهای سینمایی نیز بازی کرده است که از آن جمله میتوان به فیلم «چند میگیری گریه کنی» اشاره کرد. او مدتی است که طنز مسافران را روی آنتن شبکه ۳ دارد و این بار در نقشی متفاوت ظاهر شده است. خودش نقش فرخ را خیلی دوست دارد و به خاطر تفاوتش آن را پذیرفته است. حمید لولایی از این تجربه برایمان میگوید:
ابتدا دوست دارم بپرسم که چرا این بار رگههای منفی نقشتان بیشتر از طنازی آن است؟
چون این خواسته تهیهکننده و نویسندگان این مجموعه بود. قرار بود یک آدم منفی در مقابل فرید که یک آدم مثبت است، قرار بگیرد تا موقعیتهای طنز شکل بگیرد و قصه جلو برود. از آنجا که دیواری کوتاهتر از من پیدا نکردند، این نقش را به من سپردند و کمکم، در طول کار شخصیت فرخ شکل گرفت.
خودتان با نقش فرخ چقدر ارتباط برقرار کردید؟
خیلی زیاد! اساسا نقشهای منفی دست بازیگر را برای خلاقیت و ارائه وجوه مختلف باز میگذارد.
ولی ما در طنزهای شبانه کمتر با چنین شخصیتی روبهرو بودهایم. قبول دارید؟
بله. برای همین هم در این مدت با واکنشهای مختلفی روبهرو بودم. به خاطر حضور فرخ، وجوه مثبت فرید بسیار دیده شده است.میشود گفت به نوعی مردم با کارهای زشتی که انجام میدهند و اغلب هم از روی عادت است، مثل دروغ گفتن، غیبت کردن، زیرآب زدن و … روبهرو شدهاند. این اثر مثبتی روی آنها داشته است و خدا را شکر از این نظر موفق بودهایم.
مهمترین دلیل انتخاب این نقش؟
تفاوت آن. دوست نداشتم خودم را تکرار کنم. برای مثال بعد از مجموعه خانه به دوش قرار شد در سریال متهم گریخت بازی کنم، اما چون آن شخصیت اصلی شباهت زیادی به ماشاءالله خان داشت نپذیرفتم. چون دوست دارم به عنوان یک بازیگر در نقشهای مختلف ظاهر شوم و خودم را محک بزنم.
من فکر میکنم بازی در شخصیت فرخ پس از مدتها باعث شد که خاطره نقش خشایار در ذهن مخاطب شما کمرنگ شود، چقدر این مساله را قبول دارید؟
بله، دقیقا. هرچند بعضی از ویژگیهای خشایار در فرخ هم دیده میشود، البته از لحاظ رفتاری. به هر حال، هر نقشی ویژگیهای خاص خودش را دارد. من هم ویژگیهای فرخ را دوست داشتم.
در این کار مانند گذشته از بداهه هم استفاده میکنید؟
خیلی کم، چون در این کار از ۲ دوربین استفاده میکنیم که سوئیچ هم نمیشود و تعدادی بازیگر جدید هم برای اولینبار در این کار حضور دارند که از این نظر باید پله پله جلو برویم. چون یکدیگر را درست نمیشناسیم و ممکن است بداهههایمان به هجو نزدیک شود. اما خوشحالم که در هر صورت این کار توانسته مخاطبانش را جذب کند.
آقای لولایی، ما امکانات کمی برای ساخت کارهای ماورایی و فضایی داریم. فکر میکردید برخورد مخاطبان با این کار چگونه باشد؟
برای من هم در ابتدا هضم این کار کمی مشکل بود. اما از آنجایی که تهیهکننده و کارگردان را میشناختم، به آنها اعتماد کردم، چون آنها ساعتها و روزها در مورد این کار با یکدیگر صحبت کرده بودند. البته فکر میکردم که خنده این کار کمتر از طنزهای دیگر است و این بار مخاطب با خلاقیت و نوآوری تازهای روبهرو خواهد بود. رفتارها و کردارهای انسانها را بیشتر از زبان فضاییها به تصویر کشیدیم.
این بار و برعکس همیشه، از تکیه کلام یا رفتار خاصی استفاده نکردهاید، چرا؟
چون نوع قصه به گونهای بود که چنین چیزی را نمیطلبید و درواقع جایش نبود. مثلا خشایار دائم از تکیهکلام «چی میگی» استفاده میکرد و در نقش هم نشسته بود. اما فرخ جایی برای استفاده از تکیه کلام نداشت. استفاده از رفتارهای خاص، نقش را بیمزه و بیمحتوا میکرد.
یادم هست که قبلا گفته بودید میخواهید کارگردانی کنید. در این مورد کمی توضیح دهید.
خیلی پیشتر چند فیلم ۸ میلیمتری ساختم اما از زمانی که درگیر بازیگری شدم، این کار را رها کردم. معتقدم آدم یا باید بازی کند یا کارگردانی. کمتر کسی را دیدهام که بتواند هر دوی این کارها را انجام دهد و موفق هم باشد. به هر حال دوست دارم هر زمان که از بازیگری فارغ شدم این کار را انجام دهم.
هنوز هم برای انتخاب نقشهایتان وسواس دارید؟
بله. این مساله در من نهادینه شده است، برای مثال، اصلا نمیتوانم در نقشهای کوتاه بازی کنم.
چرا؟
چون به نظرم نقش باید طوری باشد که حرفی برای گفتن داشته باشد تا ما هم بتوانیم بیشتر روی آن کار کنیم. ضمن این که احساس میکنم مخاطبم هم دوست دارد مرا با نقشهای محوری و قدرتمند ببیند.
آقای لولایی، پس از این همه سال بازی در کارهای طنز، هنوز علاقه به این گونه در شما هست یا از سر عادت بازی در این کارها را میپذیرید؟
من نقشهای خشک و بیروح را دوست ندارم. البته به طنز موقعیت بیشتر اعتقاد دارم و هیچگاه از سر عادت کاری را انجام نمیدهم. هنوز هم آن علاقه با من همراه است.
آقای لولایی فکر میکنید بیشتر از عهده ارائه تیپ برمیآیید یا شخصیت؟
به جرات میتوانم بگویم هر دو. خوشبختانه چه در تیپ و چه در شخصیت مخاطب مرا پذیرفته است. به هر حال به عنوان یک بازیگر طنز، میتوانم خودم را در هر قالبی محک بزنم.
فکر میکنید حمید لولایی در کارهای طنز به سبک یا امضای خاصی رسیده است؟
این را من نباید جواب بدهم. برای من مهم این است که مخاطبم کارهایم را دوست داشته باشد و بعدها از من به عنوان یک بازیگر خوب یاد کند.
طنز مسافران چه جایگاهی در پرونده هنری شما دارد؟
از بازی در این کار بسیار راضی هستم و تجربه متفاوتی برایم بود.
رامبد جوان…؟
کارگردانی که کارش را خوب بلد است و به کاری که میکند اعتقاد دارد.
فرخ…؟
شخصیت خاص و متفاوت.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان