بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > سعید کنگرانی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
سعید کنگرانی
سعید کنگرانی

بیوگرافی سعید کنگرانی :

سعید کنگرانی
سعید کنگرانی در نمایی از فیلم ازدواج به سبک ایرانی

سعید کنگرانی (۱۳۳۳ - ) بازیگر، سینما، تلویزیون، ایرانی. سریال دائی‌جان ناپلئون در تلویزیون و دایره مینا در سینما از کارهای شاخص اوست. سعید کنگرانی در سال ۱۳۶۷ به خارج از کشور مهاجرت کرد. اما در سال‌های اخیر به کشور بازگشت و در سال ۱۳۸۳ اجازه بازی در ازدواج به سبک ایرانی به او داده شد.

سعید کنگرانی فراهانی از کودکی در صحنهٔ تئاتر فعالیت می کرد. بعدها كه بزرگتر شد در تئاتر «شهر قصه» به ايفای نقش پرداخت، ولی اولین حضور سعید کنگرانی در سینما در فیلم رضا موتوری بود. سپس با موج نو سینمای ايران همساز شد و برای کارگردان مطرحی چون داريوش مهرجويی در فیلم دایره مینا بازیگری کرد. فیلم سه سال توقیف بود و پیش از نمایشش در نقش جدی در فيلم سرایدار حضور یافت که وجهه ديگری به او بخشید و شروع خوب و متفاوتی برایش محسوب می‌شد. بعد از آن ناصر تقوایی برای ایفای نقش «سعید» شخصیت کلیدی سريال دائی‌جان ناپلئون او را به بازی گرفت که به چهره‌ای ماندگار مبدل شد. بازیگری در فیلم جنجالی در امتداد شب برایش شهرت مضاعف و درآمد خوبی به‌همراه داشت. او محل سکونت خود را از خیابان پیروزی به کامرانیه انتقال داد و تبدیل به سوپراستار سینمای ایران شد، ولی این موفقیت دیری نپایید.
پس از انقلاب ایران سعید کنگرانی به بازیگری ادامه داد و در پرواز در قفس (۱۳۵۹) و فصل خون (۱۳۶۰) حبيب كاوش بازی کرد. فیلم گرداب (۱۳۶۱) آخرین فیلم او پیش از وقایع بعد بود که علیرغم تهيه‌كنندگی بنیاد مستضعفان توقيف شد.
پس از آن چند کارگردان برای ایفای نقش به او پیشنهاد کار دادند از جمله علی حاتمی برای فیلم مادر که او را برای ایفای نقش فرزند عارف مسلک خانواده (که بعدها امین تارخ آنرا پذیرفت) در نظر گرفته بود ولی کنگرانی در سال ۱۳۶۴ بدون ذکر دلیل ممنوع جهره اعلام شد و از ادامه فعالیتش جلوگیری به‌عمل آمد. علیرغم تلاش فراوان، او نتوانست حکمش را تعدیل کند و در اين مدت دائما مورد بازخواست قرار می‌گرفت . نهایتاً در سال ۱۳۶۷ ایران را ترک کرد. یک سال در دبی اقامت گزید و سپس به كاليفرنيا در امریکا رفت و به مدت ۱۶ سال از ایران و بازیگری حرفه‌ای دور ماند. وی پس از بازگشت به ایران در فیلم سینمایی ازدواج به سبک ایرانی ایفای نقش کرد. پس از آن قرار بود در فیلم فرزند صبح نیز بازی کند که موجباتش هرگز فراهم نشد.

فیلم نگار:

بازیگر:
سینمایی:
    * ۱۳۸۳ - ازدواج به سبک ایرانی (حسن فتحی)
    * ۱۳۶۱ - گرداب (حسین دوانی)
    * ۱۳۵۹ - فصل خون (حبیب کاوش)
    * 1357 - پرواز در قفس (حبیب کاوش)
    * ۱۳۵۶ - در امتداد شب (پرویز صیاد)
    * ۱۳۵۵ - سرایدار (خسرو هریتاش)
    * ۱۳۵۳ - دایره مینا (داریوش مهرجویی)
    * ۱۳۴۹ - رضا موتوری (مسعود کیمیایی)

تلویزیونی:
    * ۱۳۵۵ - دائی‌جان ناپلئون

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان