بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران مرد > علی اصغر گرمسیری
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
علی اصغر گرمسیری
علی اصغر گرمسیری

بیوگرافی علی ‌اصغر گرمسیری :

علی اصغر گرمسیری

زمینه فعالیت     سینما
ملیت               ایرانی
تولد               ۱۲۹۰تهران
مرگ              ۱۹ آذر ۱۳۷۹ (۸۹ سالگی) تهران
مدفن               قطعه ۸۸ بهشت زهرا
پیشه               بازیگر
سال‌های فعالیت  تئاتر ؟؟-۱۳۰۵- سینما ۱۳۳۷-۱۳۷۷
مرحوم علی اصغر گرمسیری ، از فرهیختگان تئاتر ایران بشمار می‌رفت. او ۲۱ سال استاد “هنرستان هنرپیشگی ” بوده، در جمع ۱۴ نمایشنامه نوشته و دست کم ۶۰ نمایشنامه را کارگردانی کرده و یا در آن‌ها بازی داشته‌است. بسیاری از نمایش سازان نسل میانی، چون “محمد علی جعفری” ، “مهین اسکوئی” ، “علی نصیریان” ، “جوانمرد” ، “جعقر والی” و “نصرت کریمی” از شاگردانعلی اصغر گرمسیری بوده‌اند.

علی اصغر گرمسیری در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد. اصلیت پدر و مادرش شیرازی بود و در آنجا ازدواج کرده بودند و به علت اشتغال در کار دولتی به صورت مهاجر به تهران آمدند. وی پسر اول و بزرگ خانواده اش بود و وقتی که سه سال و نیمه بود پدرش را از دست داد . در یازده سالگی کلاس ششم را به اتمام رساند و بر خلاف مخالفت خانواده و به علت علاقه وافر به مطالعه در کنار تحصیل از دوازده سالگی شروع به کار در چاپخانه‌ها کرد. از سال ۱۳۰۵ تا ۱۳۰۹ به ترتیب در چاپخانه‌های فردوس، باقرزاده، و مجلس به عنوان فرم بند کار می‌کرد .علی اصغر گرمسیری فعالیت هنری را از سال ۱۳۰۵ با پیوستن به جمع کمدی ایران که مؤسسش سیدحسن نصر بود آغاز کرد . اولین نمایشی که بازی کرد «پری جادو» نام داشت . پس از تعطیل شدن کمدی ایران به کمدی اخوان ملحق شد و بعدتر با مشارکت دوستانش گروه جهانبخش را ایجاد کرد و در نمایش‌های بسیاری به عنوان کارگردان و بازیگر ظاهر شد .
تعدادی از نمایش‌های علی اصغر گرمسیری عبارتند از : «خسرو و شیرین» ، «وامق و عذرا» ، «شیرین و فرهاد» ، «لیلی و مجنون» ، «طلا» ، «امیرکبیر» ، «دو محبوب بهشت» ، «شمع و پروانه» ، «پیش از شب زفاف» ، «فرشته» ، «همه برای پول» ، «دلباختگان» ، «مریض خیالی» ، «نوکر بی جیره مواجب» ، «اشک شیطان» ، «ستارهٔ هالیوود» ، «هالو» ، «جوان عجول» ، «مربی بی تربیت» ، «بینوایان» ، «انتقام ارواح» ، «ویکتورهوگو» ، «ابن سینا» ، «لج و لجبازی» ، «دختر نابینا» ، «الههٔ مصر» ، «عشق و مرگ» ، «خسیس» ، «زنان دانشمند» ، «محمدعلی بیک» ، «پروانه و خسرو» ، «سقوط کابینه» ، «نامه» ، «اسب چوبی» ، «همه درراه آزادی» ،«احتکار شوهر» و«ده عروسک سیاه».
علی اصغر گرمسیری در اولین دورهٔ هنرستان هنرپیشگی تهران در سال ۱۳۱۸ معلم تئاترشناسی بود و در مطبوعات نیز مقاله می‌نوشت، مانند روزنامهٔ ایران . وی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۴ با بازی در فیلم «ناخدا خورشید» آغاز کرد. علی اصغر گرمسیری موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد که از دیگر افتخارات ایشان دریافت نشان فروغ فرخزاد، دریافت مدال در هزاره ابوعلی سینا، هزاره فردوسی و ... اشاره کرد.
علی اصغر گرمسیری در عصر ۱۹ آذر ماه ۱۳۷۹ در سن ۸۹ سالگی به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت و در قطعه ۸۸ بهشت زهرای تهران ( قطعه هنرمندان که خود از بانیان اختصاص این قطعه به فرهیختگان بود ) به خاک سپرده شد.


فیلمشناخت [ویرایش]

    * ۱ - زشت و زیبا (۱۳۷۷)
    * ۲ - باد و شقایق (۱۳۷۶)
    * ۳ - اعاده امنیت (۱۳۷۴)
    * ۴ - می‌خواهم زنده بمانم (۱۳۷۳)
    * ۵ - هدف (۱۳۷۳)
    * ۶ - بدل (۱۳۷۲)
    * ۷ - جاده عشق (۱۳۷۲)
    * ۸ - همسر (۱۳۷۲)
    * ۹ - تماس شیطانی (۱۳۷۱)
    * ۱۰ - رابطه پنهانی (۱۳۷۱)
    * ۱۱ - راز گل سرخ (۱۳۷۱)
    * ۱۲ - یک مرد یک خرس (۱۳۷۱)
    * ۱۳ - دلشدگان (۱۳۷۰)
    * ۱۴ - مدرسه پیرمردها (۱۳۷۰)
    * ۱۵ - مسافران (۱۳۷۰)
    * ۱۶ - آخرین پرواز (۱۳۶۸)
    * ۱۷ - تمام وسوسه‌های زمین (۱۳۶۸)
    * ۱۸ - زمان از دست رفته (۱۳۶۸)
    * ۱۹ - ارثیه (۱۳۶۷)
    * ۲۰ - نار و نی (۱۳۶۷)
    * ۲۱ - خارج از محدوده (۱۳۶۶)
    * ۲۲ - غریبه (۱۳۶۶)
    * ۲۳ - مکافات (۱۳۶۶)
    * ۲۴ - گزارش یک قتل (۱۳۶۵)
    * ۲۵ - ناخدا خورشید (۱۳۶۵)

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان