بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > سگ کشی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
سگ کشی
سگ کشی

فیلمشناسی سگ‌کشی :

سگ کشی


سگ کشی
سگ‌کشی فیلمی ایرانی به کارگردانی بهرام بیضایی است. این فیلم پس از ۱۰ سال عدم امکان ساخت فیلم توسط وی در ایران تولید و در سال ۱۳۸۰ اکران شد و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را یافت.

خلاصه فیلم:
یک بانوی نویسنده ایرانی به نام گلرخ کمالی، که سال گذشته شوهرش، ناصر معاصر را به حال قهر و به گمان رابطه‌ای میان او و منشی شرکتش ترک کرده است، با پایان جنگ به تهران برمی گردد. شوهرش که ورشکست شده و در حال رفتن به زندان است. گلرخ متوجه می‌شود که شریک شوهرش با صحنه سازی، تمامی سرمایهٔ شرکت را برداشته و به طور غیر قانونی از مرز خارج شده و شوهرش مانده با تمامی بدهی‌های شرکت و فشارهای طلبکاران.
گلرخ وظیفهٔ خود می‌داند در جبران سوءظن بیجای خود، حالا به نجات شوهرش بشتابد و با تلاش برای پرداخت خرید طلبها و اثبات بی گناهی او، و گرفتن رضایت شاکیان از شوهرش، برای آزادی اش از زندان بکوشد. در واقع، گلرخ کمالی با ساده دلی اش وارد حرفه و دنیایی می‌شود که با اندیشه‌های او فرسنگها فاصله دارد. دنیای داد و ستد و مسلخ بازار. او با یک یک طلبکاران و شاکیان وارد بده بستان و معامله می‌شود تا رضایت آنها از شوهرش را جلب کند. و در این کار تا جایی پیش می‌رود که دیگر راه بازگشت ندارد و می‌فهمد وارد جنگی شده که دیگر نباید در آن شکست بخورد. او همه را تحمل می‌کند. از تحقیر و توهین تا آزار و تجاوز، و در پایان شوهرش را آزاد می‌کند، و شوهرش به عنوان تشکر طلاقنامه اش را به او می‌دهد.
گلرخ در می‌یابد که همهٔ این بازی صحنه سازی شوهرش بوده که با ترساندن و گریزاندن شریکش سرمایهٔ شرکت را تصاحب کند، و حالا با در دست داشتن رضایت شاکیان - که گلرخ گرفته - عملاً صاحب قانونی آنست و قصد دارد به عنوان نخستین کار خود با منشی شرکتش برای ماه عسل به خارج از کشور برود. گلرخ ضربه را با وقار و سختی تحمل می‌کند. اما نقشهٔ ناصر معاصر نمی‌گیرد، زیرا شریک بازگشتهٔ او، و دیگرانی که گلرخ را در تمامی دوندگیهایش دنبال می‌کردند نیز به اندازه ناصر معاصر هشیار و منتظر بوده‌اند و حالا از راه می‌رسند.

بازیگران:
    * مژده شمسایی
    * مجید مظفری
    * میترا حجار
    * رضا کیانیان
    * داریوش ارجمند
    * احمد نجفی
    * حسن پورشیرازی
    * فردوس کاویانی
    * حبیب دهقان نسب
    * بهزاد فراهانی
    * عنایت بخشی
    * کاظم افرندنیا
    * کامران باختر
    * رابعه اسکویی
    * اسماعیل شنگله

دست اندرکاران فیلم:
    * مدیر فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم
    * تدوین: بهرام بیضایی
    * تهیه کننده: بهرام بیضایی
    * موسیقی متن:وارتان ساهاکیان، صبا خضوعی
    * طراحی صحنه و لباس:ایرج رامین فر
    * چهره پرداز: فرهنگ معیری
    * صدابردار: جهانگیر میرشکاری، مهران ملکوتی
    * سال ساخت: ۱۳۷۹
    * فروش در اکران تهران: ۳۳۰ میلیون تومان

درباره فیلم:
داریوش ارجمند برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در دوره ۱۹ جشنواره فیلم فجر و دوره ۱۶ منتخب نویسندگان و منتقدان بخاطر بازی در این فیلم شد. این فیلم از آثار مطرح دهه هشتاد سینمای ایران و همچنین در میان ساخته‌های بهرام بیضایی به شمار می‌رود.

ویژگی‌های فیلمنامه :
    * تعداد صفحه: ۱۳۶
    * نشر: روشنگران و مطالعات زنان (۱۳۸۱)
    * شابک: ۹۶۴-۶۷۵۱-۲۶

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان