بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > عوامل سینمایی > بازیگران > بازیگران زن > هدیه تهرانی
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
هدیه تهرانی
هدیه تهرانی

بیوگرافی هدیه تهرانی :

هدیه تهرانی


هدیه تهرانی در دوم ابان ۱۳۵۱ در تهران متولد شد.هدیه تهرانی از همان دوران کودکی رابطه صمیمانه ای با مادر خود داشته است.هدیه چند بار خودش گفته است که دوران نوجوانی و جوانی اش را مستقل زندگی می کرده است و خانه اش در شهرک اکباتان بوده. هدیه تهرانی در دوران تحصیل شاگرد ممتازی نبوده و دیپلم تجربی دارد.البته او بسیار باهوش و زرنگ است و بدون اینکه درس بخونه می رفته امتحان می داده قبولم می شده.از ابتدای نوجوانی  هدیه تهرانی شخصیت مستقلی داشته و خیلی شبیه کاراکتر های توی فیلم هاش بوده. هدیه تهرانی بلافاصله بعد از گرفتن دیپلم با اصرار فراوان وارد بازار کار میشه.اولین شغل هدیه تهرانی کار در کارگاه طلا سازی داییش بوده.بعد از طلا سازی مدتی مربی شنا بوده.بعد دنبال دغدغه و علاقه همیشگی اش طراحی دکوراسیون و مبلمان رفت و بعد هم به سراغ موسیقی.او هنوز هم علاقه اش به ورزش وموسیقی کم نشده و در مسابقات تنیس تهران خیلی ها با دیدنش تعجب کردن
!!
درست مثل اغلب کنسرت ها که تهرانی مشتری دائمی انواع انهاست. هدیه تهرانی یکی از معدود ستارگان واقعی تاریخ سینمای ایران است . از آن معدود نام هایی که طی ۱۰ سال گذشته اسمش به روی پوسترهای سینما، فروش فیلم را تا حد زیادی تضمین می کند. طی ۱۰ سال گذشته فیلم های بسیاری از هدیه تهرانی در فهرست پرفروش های سال قرار گرفته اند. زندگی سینمایی او علی رغم تمام شایعات و جنجال ها، همچنان با قدرت تمام ادامه دارد. در فهرست فیلم های او، می توان علاقه یک بازیگر محبوب را به قبولاندن تصویر متفاوتی از خود به عنوان بازیگری قدرتمند پیدا کرد. هدیه تهرانی در حداقل دو فیلم شوکران و چهارشنبه سوری نشان داده که از توانایی های ویژه یی به عنوان یک بازیگر سینما برخوردار است و کار خود را کاملا جدی می گیرد. خودش اذعان دارد در بدو ورودش به سینما اینگونه نبود و سینما برایش یک وجه تفنن بیشتر نبود. 
هدیه تهرانی  را محمدرضا شریفی نیا کشف کرد و به هدایت فیلم معرفی کرد. برای ایفای نقش در فیلم روز واقعه هدیه تهرانی در تست های بازیگری قبول نشد و نقش به لادن مستوفی رسید. دو سال بعد، کیانوش عیاری از روی عکس هدیه تهرانی ، او را برای بازی در فیلم بودن یا نبودن انتخاب کرد، اما طولانی شدن روند تولید فیلم ، موجب شد تا هدیه تهرانی جذب پروژه سلطان شود. (نقش بودن یا نبودن عاقب به عسل بدیعی رسید).
کیمیایی شخصا برای مذاکره با این چهره عازم مذاکره با او شد و بلافاصله او را تایید کرد. اینگونه بود که هدیه تهرانی در ۲۴ سالگی بالاخره وارد عرصه سینما شد.
حالا ۱۰ سال گذشته است و هدیه تهرانی علاوه بر تثبیت خود به عنوان یک کاراکتر ثابت با ویژگی هایی مثل خونسردی ، نفوذناپذیری و نگاه از بالا به مردان ، توانسته تجربیات متفاوتی را نیز در نقش زنان زخم خورده و شکست خورده از سر بگذراند.
حالا او می تواند با غرور به کارنامه سینمایی اش نگاه کند.هدیه تهرانی در ادامه تجربیات ویژه اش ، حالا حضور در آخرین فیلم بهمن قبادی را نیز از سر گذرانده و او پروژه ایرج کریمی و منیژه حکمت را هم در دستور کار دارد.
 
آن دختر ۲۴ ساله فیلم سلطان ، اکنون زنی است در اوج محبوبیت که در میان منتقدان و اهالی سینما نیز از محبوبیت شگرفی برخوردار است . دو سیمرغ بلورین (برای قرمز و چهارشنبه سوری) و یک تندیس خانه سینما ، نشانه هایی از کمال یک بازیگر هستند.
هدیه تهرانی ۸۶ ازدواج کرد آن هم نه با یک بازیگر یا فرد شناخته شده‌ای برای اهالی هنر و مردم با فردی به نام
هومن بهمنش. اصلیت او سنندجی است و خانواده‌اش در لاهیجان اقامت دارند. او لیسانس سینما از دانشگاه اصفهان است.

بهترین فیلمها :
● سلطان
حضور ناگهانی هدیه تهرانی در اقتباس مسعود کمیایی از جیب بر خیابان جنوبی ، در نقش دختر یک سرایدار که از کاراکتر قدرتمندی برخوردار است . هدیه تهرانی در اولین فیلم ، بازیگر خوبی نیست . نه میمیک خوبی دارد، نه بیان قدرتمندی اما از همان اولین فیلم یک ویژگی خاص را نمایش می دهد. در هیچ صحنه ای حاضر به قبول برتری بازیگر روبرویش نیست.
او در تمام صحنه هایی که با فریبرز عرب نیا همبازی است، تمام انگاره های موجود درباره نقش زن در چنین فیلم هایی را تحت الشعاع قرار می دهد. سلطان در جشنواره فجر چندان مورد توجه قرار نگرفت . اما برخی از منتقدان و کارشناسان مجذوب کاراکتر خاص هدیه تهرانی در این فیلم شدند.
● غریبانه
کاراکتر تهرانی به شکلی افراطی در غریبانه به نمایش در می آید. یک خانم دکتر لجباز و پرخاشگر، که در پناه این کاراکتر خشن خود، درون زخم پذیر و زنانه خود را پنهان می کند. در غریبانه با ابوالفضل پورعرب همبازی بود و به نسبت فیلم سلطان ، بازی متکامل تری از خود نشان می دهد. منتقدان و کارشناسان نکته ای را کشف کردند، غریبانه مثل سلطان پرفروش از آب درآمد.
● قرمز
یک بازی حیرت انگیز از هدیه تهرانی . این بار با محمدرضا فروتن همبازی است. بازی فوق العاده او در نقش زنی که در مقابل ستم مرد و خانواده اش سر به طغیان برمی دارد و حتی تا کشتن او پیش می رود، بسیار به طبع دختران و زنانی که پس از فضای دوم خرداد، حال و هوای جدیدی را تجربه می کردند، خوش آمد.
فیلم یک جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگری را برای او به ارمغان آورد، آن هم در حالی که رقیب بزرگی مثل نیکی کریمی در فیلم دوزن را همراه خود داشت. قرمز اعلام موجودیت هدیه تهرانی در عرصه سینمای ایران بود. قرمز باز هم پرفروش از آب درآمد.
● شوکران
قدرت نمایی باورنکردنی از هدیه تهرانی. فیلمنامه دقیق و سنجیده فیلم این اجازه را می دهد تا هدیه تهرانی با مفهوم کاراکتر تثبیت شده اش بازی کند و حدسیات تماشاگر را بر هم بزند. او در ابتدا زنی بی بندوبار به نظر می رسد که هراسی از ویران ساختن زندگی مرد روبرویش ندارد، اما بتدریج مشخص می شود که او یک قربانی است .
قربانی رسم و رسوم جامعه که آماده اند زنی مستقل و متکی به خود مانند او را در چرخدنده سوء برداشت ها نابود کنند. شوکران یکی از بهترین فیلم های پس از انقلاب ایران است که بخش عمده ای از قدرت خود را از بازی غافلگیرانه هدیه تهرانی کسب می کند.
● کاغذ بی خط
تجربه بازی تهرانی با یکی از مشهورترین کارگردان های ایران بیشتر به نفع هدیه تهرانی تمام شد. فیلم ناصر تقوایی، بخاطر ریتم کندش چندان مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت، اما هدیه تهرانی در نقش زنی خانه دار که دنیایی خیالبافانه برای خود ترسیم کرده و می خواهد تا تجربه های جدیدی را پشت سر بگذارد فوق العاده و دیدنی است. تهرانی این بار با خسروشکیبایی همبازی است و باز هم سر سوزنی از همتای خود کم نمی آورد.
● دنیا
اولین تجربه هدیه تهرانی در سینمای کمدی، یک موفقیت تجاری کامل بود. این بار او در نقش زنی مجرد و از فرنگ برگشته است که دنیای آرام و بی سکون مرد صاحبخانه اش (با بازی محمدرضا شریفی نیا) را به شکل کامل برهم می زند و او را شیفته خود می سازد.
در برخی صحنه ها اعتمادبه نفس تهرانی در ادای کلمات با لهجه فرنگی کمی تو ذوق می زند اما هرچه هست تهرانی استعداد خود را در عرصه سینمای کمدی به همه ثابت کرد. این استعداد را سال بعد در فیلم دختر ایرونی نیز دیدیم.
● چهارشنبه سوری
این بار هدیه تهرانی در بالاترین سطح بازیگری سینمای ایران ظاهر می شود. بازی او در چهارشنبه سوری یک شگفتی کامل است . او پوسته نقش بازی کردن را که در میان بازیگران سینمای ایران مرسوم است ، می شکافد و با نقش یکی می شود.
در برخی صحنه های فیلم هدیه  تهرانی به تمام معنی معجزه یی را شکل می دهد. در صحنه یی که با خواهرش در حال گفت وگو است و صدایش در بغض و گریه می شکند، تماشاگر حدفاصل بازیگر و نقش را به شکل کامل فراموش می کند. چهارشنبه سوری صعود هدیه تهرانی و ادامه  روند تکاملی اش در کارنامه بازیگری اش است. چهارشنبه سوری پس از دو سال فترت ، یک نقطه عطف کامل در پرونده هدیه تهرانی بود.
 
نقش های سوم فیلم ها :
هدیه تهرانی در چند فیلم ، در نقش های فرعی ظاهر شده است. در خانه ای روی آب ساخته فرمان آرا، او در نقش منشی دکتر سپیدبخت ظاهر می شود که در انتقام از بی تفاوتی و هوسبازی دکتر، مقدمات مرگ او را فراهم می کند.
بازی در این فیلم اگرچه تجربه متفاوتی بود اما چندان جلب توجه نکرد.تهرانی در فیلم دوئل ساخته احمدرضا درویش باز هم نقش کوچکتری را ایفا کرد. حضور او در یک فصل ۵ دقیقه ای محدود می شد .
در یک بوس کوچولو، هدیه تهرانی در نقش فرشته مرگ ظاهر می شود که در طول فیلم به شکل متناوب حضور پیدا می کند. در مجموع نقش های کوتاه هدیه تهرانی ، هرچند نشانگر عدم هراس او از تجربه های متفاوت است ، اما هیچکدام نقطه مثبتی به کارنامه او اضافه نکرده اند.
● فیلم های دیگر: دستهای آلوده ، آبی ، چتری برای دو نفر، دخترایرونی، جایی برای زندگی
به طور کلی ، تمامی فیلم ها و افتخارات هدیه تهرانی به شرح
زیر بوده است:

فیلم نگار :
[۱۳۸۴ چهارشنبه سوری ( اصغر فرهادی ) [بازیگر
[۱۳۸۳ یک بوسه کوچولو ( بهمن فرمان آرا ) [بازیگر
[۱۳۸۳ شبانه ( امید بنکدار کیوان علی محمدی ) [بازیگر
[۱۳۸۲ جایی برای زندگی ( محمدرضا بزرگ نیا ) [بازیگر
[۱۳۸۱ دختر ایرونی ( محمدحسین لطیفی ) [بازیگر
[۱۳۸۱ دنیا ( منوچهر مصیری ) [بازیگر
[۱۳۸۱ زمانه ( حمیدرضا صلاحمند ) [بازیگر
[۱۳۸۱ دوئل ( احمدرضا درویش ) [بازیگر
[۱۳۸۰ خانه ای روی آب ( بهمن فرمان آرا ) [بازیگر
[۱۳۸۰ کاغذ بی خط ( ناصر تقوایی ) [بازیگر
[۱۳۷۹ آبی ( حمید لبخنده ) [بازیگر
[۱۳۷۹ پارتی ( سامان مقدم ) [بازیگر
[۱۳۷۹ چتری برای دو نفر ( احمد امینی ) [بازیگر
[۱۳۷۸ دست های آلوده ( سیروس الوند ) [بازیگر
[۱۳۷۷ سیاوش ( سامان حسنی مقدم ) [بازیگر
[۱۳۷۷ قرمز ( فریدون جیرانی ) [بازیگر
[۱۳۷۷ شوکران ( بهروز افخمی ) [بازیگر
[۱۳۷۶ غریبانه ( احمد امینی ) [بازیگر
[۱۳۷۵ سلطان ( مسعود کیمیایی ) [بازیگر


جوایز و انتخابها :
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (کاغذ بی خط)
[ دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۸۰ ]
——————————-
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (قرمز)
[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) –سال ۱۳۷۷ ]
——————————-
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (چهارشنبه سوری)
[ دوره ۲۴ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۸۴ ]
——————————-
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (چهارشنبه سوری)
[ دوره ۱۰ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۵ ]
——————————-
کاندید لوح زرین بهترین بازیگر زن (دختر ایرونی)
[ دوره ۴ منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۳ ]
——————————-
برنده لوح زرین بهترین بازیگر زن (کاغذ بی خط)
[ دوره ۳ منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۲ ]
——————————-
برنده لوح زرین بهترین بازیگر زن (شوکران)
[ دوره ۱ منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۰ ]
——————————-
۳ – سومین بازیگر نقش اول زن سال (قرمز)
[ دوره ۱۴ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۷۸ ]
——————————-
۳ – سومین بازیگر نقش اول زن سال (غریبانه)
[ دوره ۱۴ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۷۸ ]
——————————-
۲ – دومین بازیگر نقش اول زن سال (شوکران)
[ دوره ۱۵ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۷۹ ]
——————————-
۲ – دومین بازیگر نقش اول زن سال (کاغذ بی خط)
[ دوره ۱۷ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۱ ]
——————————-
۲ – دومین بازیگر نقش اول زن سال (دنیا)
[ دوره ۱۸ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۲ ]
——————————-
۲ – دومین بازیگر نقش اول زن سال (دختر ایرونی)
[ دوره ۱۸ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال ۱۳۸۲ ]

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان