بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > ملک سلیمان
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
ملک سلیمان
ملک سلیمان

فیلمشناسی ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان

ملک سلیمان
کارگردان:     شهریار بحرانی
تهیه‌کننده:      مجتبی فرآورده
نویسنده:       شهریار بحرانی
بازیگران:     امین زندگانی
محمود پاک نیت
الهام حمیدی
مهدی فقیه
حسین محجوب
زهرا سعیدی
علیرضا کمالی
جواد طاهری
موسیقی:      چان کونگ وینگ
فیلم‌برداری:  حمید خضوعی ابیانه
تدوین:        محمدرضا معینی
توزیع‌کننده:   بنیاد سینمایی فارابی
مدت زمان:   ۱۱۰ دقیقه
زبان:          فارسی
بودجه:        ۵ میليارد تومان
فروش:        ۳ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان
وب‌گاه:        http://www.kingdomofsolomon.com

مُلک سلیمان عنوان یک فیلم دنباله دار سینمایی محصول ایران است که در سال ۲۰۱۰ اولین بخش از سه‌گانهٔ آن به روی پرده سینماهای ایران رفته‌است. این فیلم روایت مقطعی از زندگی حضرت سلیمان است که در آن از فناوری‌های پیشرفته CGI (به انگلیسی: Computer-generated imagery) و DI (به انگلیسی: Digital intermediate) استفاده شده ‌است. که نتیجه آن اینست که این فیلم از نخستین تجربه‌های حرفه ‌ای فیلمسازی دیجیتال در سینمای ایران به شمار می‌رود. فیلمنامه این فیلم بر اساس سوره‌های قرآن روایت شده‌است.

خلاصه داستان:
- قسمت اول:
خداوند به وسیله نشانه‌هایی به سلیمان نشان می‌دهد که باید از شرایط سختی برای رسیدن به یک جامعه آرمانی عبور کند. اما سلیمان برای بدست آوردن چنین حکومتی باید جهان جنیان و شیاطین را تحت تسلط خود در آورد. در این بین فتنه‌هایی در سه شهر اورشلیم، اریحا و زبولون به نمایش در می‌آید.
- قسمت دوم:
در قسمت دوم مردم با یادگیری سحر و جادو از اجنه و شیاطین و هاروت و ماروت دو فرشتهٔ شهر بابل از راه حق منحرف میشوند.سپس به سلیمان(ع) تهمت کفر و جادوگری میزنند. این وضع آنقدر ادامه می‌یابد که جز حضرت سلیمان و کمی از یارانش، همه کافر می‌شوند... داستان این قسمت از فیلم ارتباط مستقیم با آیه ۱۰۲ سوره بقره دارد.
- قسمت سوم:
در این قسمت از فیلم، سلیمان به وسیله قوایی که بدست آورده‌است، بناهای رفیع و بلند و باشکوه می‌سازد و قصری از آبگینه بنا می‌کند. او برای گسترش خداپرستی با لشکریان خود که از انسان‌ها، اجنه‌ها و حیوانات هستند، در جهان به سفر می‌پردازد. همچنین در این فیلم شاهد داستان هدایت ملکه سبا خواهیم بود.

بازیگران:
بازیگر                       شخصیت     نقش
امین زندگانی                سلیمان     شاه و پیامبر قوم بنی اسرائیل
محمود پاک نیت            یازار     رئیس کاهنان یهود و مخالف سلیمان
الهام حمیدی                 میریام     همسر سلیمان
حسین محجوب              آصف بن برخیا     مشاور سلیمان
علیرضا کمالی نژاد         آدونیا     برادر سلیمان
زهرا سعیدی                 میکال     مادر سلیمان
مهدی فقیه                    آرا     جادوگر شیطان پرست
جواد طاهری                آبشالوم     برادر سلیمان
سیروس صابر               یوآب

مراحل ساخت:

فیلم‌نامه:
تحقیقات اولیه جهت جمع‌آوری اطلاعات تاریخی برای مجموعه در حدود ۱ سال و نیم به طول انجامید. بعد از این مرحله شهریار بحرانی، مجتبی فرآورده و حمید قدیریان اقدام به نوشتن فیلم‌نامه مجموعه کردند. در انجام تحقیقات مجموعه سعی شد علاوه بر استفاده از منابع اسلامی و قرآنی، از منابع تاریخی و کتب دینی قوم یهود نیز استفاده شود. در نهایت فیلم‌نامه‌ای ۱۵۰ صفحه‌ای به رشته تحریر درآمد که با ۳۹ بار بازنویسی به حدود ۵۱ صفحه رسید. نوشتن فیلم‌نامه فیلم در حدود ۶ ماه به طول انجامید.

پیش‌تولید:
بعد از پایان نگارش متن، ۸ ماه صرف آماده‌سازی جلوه‌های ویژه فیلم شده بود. تهیه‌کنندگان با توجه به در نظر گرفتن استانداردهای بالایی که از فیلم نهایی انتظار داشتند، توانایی اتود کارهای ایرانی را در این مورد کافی ندانسته و به دنبال گروه‌های ماهرتری بودند. در نهایت از میان نامزدها، با لئو لو (به انگلیسی: Leo Lo) به توافق رسیدند. یکی از شروط همکاری عوامل این فیلم با این گروه طراح جلوه‌های ویژه کامپیوتری، آموزش به ۱۰ نفر از طراحان جلوه‌های ویژه ایرانی در حین انجام پروژه فیلم بود.

پس از امضای قرارداد با لئولو، وی در شرکت طراحی‌اش به نام legend toonland واقع در هنگ کنگ اقدام به کار بر روی پروژه نمود. همچنین همزمان شرکت کاریز پارسه نیز با تاسیس در تهران، مسئول هماهنگی گروه هنگ کنگی و عوامل تولید فیلم شد.

همچنین تیم طراحی صحنه فیلم اقدام به ساخت ۱۸ هزار متر مربع دکور در منطقه شهریار نمودند.

بنابراین فیلمبرداری فیلم از نیمه تیر ۱۳۸۶ انجام گرفت.

بودجه:
بودجه این فیلم از طریق مجلس تصویب شد. مبلغ ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه‌ای بود که مجلس تصویب کرد و ۶۰۰ میلیون سازمان اوقاف و امور خیریه به اضافه ۸۰۰ میلیون تومان، جمعا ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه این فیلم شد.[۵] از این مقدار ۵۰ میلیون تومان برای تهیه صدای دالبی، ۷۵ میلیون تومان برای ساخت موسیقی و ۳۰۰ میلیون تومان برای ساخت جلوه‌های بصری فیلم هزینه شده‌است که از این مبلغ ۱۴۸ میلیون تومان را لئولو طراح جلوه‌های ویژه که یک هنرمند خارجی است؛ دریافت کرده‌است و ۱۴۷ میلیون را گروه ۳۰ نفره ایرانی دریافت کرده‌اند.

فیلم‌برداری:
فیلم‌برداری این مجموعه از ۱۴ تیر ۱۳۸۶ همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا آغاز شد و پس از ۹ ماه به پایان رسید. در این میان، فیلم‌برداری فیلم به دلیل آنچه مشکلات مالی عنوان شده بود، تعطیل شد.
فیلم‌برداری صحنه‌های فیلم در رستم‌آباد گیلان و شهرستان شهریار انجام شده‌است.

اکران:
فیلم در سال ۱۳۸۷ آماده اکران عمومی شد. ولی به دلیل تمایل برای اولین اکران فیلم در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (سال ۱۳۸۸) اکران عمومی آن به مهرماه ۱۳۸۹ موکول شد.
سقف اکران این فیلم در سینماهای ایران ۱۲ هفته تعیین شده بود. اما بعد از ۱۵ هفته هنوز در حال اکران است.در هنگام اکران فیلم تهیه کننده‌گان برای تبلیغ این فیلم دست به کارهای بی سابقه‌ای زدند از جمله اقدام به فروش بلیط نیم بها در سینما برای دانشجویان. بازدید ۱۰۰ هزار دانش‌آموز از این فیلم در سینماها .

فروش:
این فیلم توانست پس از ۴ ماه اكران در تهران و شهرستان هاحدود ۳ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان بفروشد.

جوایز:
- بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر:
با نامزدی در ۹ بخش برنده جوایز زیر شد:
بهترین چهره پردازی برای سعید ملکان
بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای برای لئو لو
بهترین صداگذاری برای کینسون چانگ
بهترین موسیقی متن برای چان کونگ وینگ
بهترین نقش مکمل مرد برای مهدی فقیه

- جشنواره سینمایی عراق:
جایزه اول بهترین کارگردانی و فیلم

- بخش‌های جانبی جشنواره فجر:
پلاک طلایی مدیریت جشنواره برای پیشگامی در استفاده از فناوری روز
بیرق طلایی (جایزه بزرگداشت مصطفی عقاد) برای بهترین فیلم مروج پیام الهی

- چهاردهمین جشن بزرگ خانه سینما:
بهترین طراحی لباس برای عبدالحمید قدیریان
بهترین طراحی صحنه برای عبدالحمید قدیریان
بهترین فیلمبرداری برای حمید خضوعی ابیانه
بهترین جلوه‌های بصری برای لئو لو

حاشیه‌ها:
    * ملک سلیمان اولین فیلم با عنوان فاخر است که بودجه میلیاردی ساخت آن از ردیف بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۳ برداشت شده‌است.
    * ابتدا قرار بر این بود که حسین یاری در نقش سلیمان نبی به ایفای نقش بپردازد اما یک روز قبل از فیلمبرداری اعلام شد که امین زندگانی جایگزین او شده‌است.
    * مجتبی فراورده در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود از بازیگرانی دیگر مثل محمدرضا گلزار در نقش سلیمان نبی استفاده می‌کردید، جواب داد:«اگر بنا بود آقای گلزار را به جای آقای زندگانی انتخاب کنیم، اصلاً فیلم را نمی‌ساختیم. حتی اگر ۱۰ میلیارد تومان در ایران به فروش می ‌رسید. با تمام احترام به ایشان، اما جایگاه ‌شان پیامبر نبی نیست.»
    * فیلم برای جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر در حال آماده سازی بود که به سبب همزمانی با تعطیلات سال نو میلادی و نیز سال نوی چینی نتوانست به جشنواره برسد. سپس تصمیم گرفته شد که در اکران عید فطر ۱۳۸۸ به نمایش در آید اما با همفکری سازندگان فیلم ملک سلیمان به جشنواره بیست و هشتم فجر رفت با نامزدی در نه رشته رکوردار نامزدی‌ها شد.
    * ملک سلیمان اولین فیلم ایرانی با پیش فروش جهانی است.
    * در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۸۹ (۷ ذی الحجه) در حالیکه که سینماهای ایران به دلیل شهادت امام محمد باقر تعطیل بود، ملک سلیمان تنها فیلمی بود که به اکران خود در این روز ادامه داد.
    * اجازه اکران این فیلم در سینماهای آمریکا داده نشد.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان