بازیگران ایرانی

خانه > مقالات > فیلم نگار > سوته ‌دلان
عوامل سینمایی و بازیگران
خبرنامه
نام:
*ایمیل:
*موبایل:
 
*درج کد
سوته ‌دلان
سوته ‌دلان

فیلمشناسی سوته‌ دلان :

سوته ‌دلان
 
سوته ‌دلان
کارگردان:     علی حاتمی
تهیه‌کننده:     علی عباسی
نویسنده:       علی حاتمی
بازیگران:     بهروز وثوقی ، شهره آغداشلو ، فخری خوروش ، جمشید مشایخی ، جهانگیر فروهر ، آتش خیر ، مینو ابریشمی ، سعید نیکپور ، سعید امیرسلیمانی ، اکبر مشکین ،    رقیه چهره آزاد، محمود بصیری
موسیقی:       مرکز حفظ و اشاعه موسیقی
فیلم‌برداری:   هوشنگ بهارلو
تدوین:         موسی افشار
توزیع‌کننده:   سازمان سینمایی پیام
تاریخ انتشار: ۱۳۵۶ خ.
زبان:          فارسیسوته‌ دلان فیلمی ایرانی محصول ۱۳۵۶ خورشیدی و به کارگردانی علی حاتمی است.

سوته‌ دلان فیلمی رنگی (ایستمن‌کالر) و ۳۵ میلی‌متری است.

سرپرست گویندگان آن ناصر طهماسب و گویندگان آن ایرج ناظریان، منوچهر اسماعیلی، جواد مقبلی، ناصر طهماسب، زهره شکوفنده و... بودند.

چهره پرداز اتللو فاوا، طراح صحنه و لباس علی حاتمی و عکاس آن جعفر اکبری بود.

موضوع فیلم:
موضوع این فیلم داستان یک خانواده قدیمی تهران را بیان می‌کند که در ان جمشید مشایخی به عنوان برادر بزرگ خانواده سرپرستی خانواده را بر عهده داردو بهروز وثوقی برادر کوچک تر که دچار اختلالات ذهنی است نیز در این خانواده زندگی می‌کند او مورد عنایت برادر بزرگتر خود می‌باشد . این فیلم مانند سایر فیلمهای علی حاتمی بر مینای موضوعات اخلاقی است و سعی در اصلاح نگرشهای غلط جامعه ایران در زمینه های مختلف اخلاقی دارد. به عنوان مثال برادی بزرگتر (حبیب) در این فیلم، شخصی درستکار و از خود گذشته است، اما در این خصوصیات طریق افراط را در پیش گرفته و آنقدر به برادر کوچکتر خود (مجید) پرداخته که دیگران را از یاد برده است و حتی در طول فیلم دیده میشود که اینهمه توجه او به مجید به ضرر مجید تمام میشود. زمانی حبیب متوجه افراط و تفریط خود میشود که کار از کار گذشته است.

خلاصه داستان:
حبيب آقا ظروفچي، کاسب خوش نامي است که در پيرانه سر ازدواج نکرده و زندگي اش را وقف مادر و برادر ناتني اش مجيد دوکله کرده است. برادر ديگرش کريم، که پرنده باز است با همسرش زينت سادات و فروغ الزمان که سالهاست به پاي حبيب آقا نشسته با آن ها زندگي مي کنند. مجيد که به دليل جمجمه بزرگش عقل سالمي ندارد و در مغازه حبيب آقا کار مي کند و ظروف کرايه را به مجلس عزا و شادماني مي برد دل باخته دختري است که عکس اش را در ويترين يک عکاس خانه ديده است. به تدريج حال روحي مجيد وخيم مي شود و حبيب آقا به اميد شفا يافتن او را به امام زاده داود مي برد. چندي بعد مجيد از نو به يک بليط فروش سينما دل مي بندد و از خانه گريزان مي شود. حبيب آقا او را مي يابد و تصميم مي گيرد زني را به عقدش در بياورد تا شايد در بهبود وضع روحي مجيد موثر واقع شود. حبيب آقا به واسطه دوست دوافروشش و باج خوري موسوم به دکتر زن معروفه اي به نام اقدس را در ظاهر زني نجيب به خانه مي آورد و مجيد و اقدس مهر يکديگر را به دل مي گيرند و به رغم مخالفت حبيب آقا ازدواج و در خانه اي پرت افتاده زندگي مي کنند. مجيد از زبان حبيب آقا از گذشته اقدس مطلع مي شود و حالش رو به وخامت مي گذارد و از حبيب آقا مي خواهد که او را به امام زاده برساند. مجيد در ميانه راه از اسب مي افتد و مي ميرد.

 
منوی کاربری
ایمیل
رمز عبور
 
» عضویت
» یادآوری رمز عبور
تبلیغات مرتبط

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت با مهریاسان